112145 (Використання елементів цікавого мовознавства в процесі вивчення іменника в початкових класах), страница 8

2016-07-30СтудИзба

Описание файла

Документ из архива "Використання елементів цікавого мовознавства в процесі вивчення іменника в початкових класах", который расположен в категории "". Всё это находится в предмете "педагогика" из , которые можно найти в файловом архиве . Не смотря на прямую связь этого архива с , его также можно найти и в других разделах. Архив можно найти в разделе "остальное", в предмете "педагогика" в общих файлах.

Онлайн просмотр документа "112145"

Текст 8 страницы из документа "112145"

Конспект уроку

СЛІДСТВО ВЕДЕ ДЕТЕКТИВ ІМЕННИК

4-й клас

Мета: систематизувати та узагальнити знання учнів про іменник як частину мови, вправляти в доцільному та правильному вживанні іменників у мовленні; розвивати мовлення, логічне мислення, кмітливість; виховувати пізнавальний інтерес, любов до рідного слова, почуття радості в спільній роботі.

Обладнання: плакат для складання динамічної таблиці «Іменник» за стратегією «Гронування», завдання для груп, плакат зі шкалою самооцінки рівня знань, уявний мікрофон, роздатковий матеріал для груп.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу.

Говорить учитель під супровід бадьорої мелодії. Весела пісенька дзвіночка покликала нас на урок. Я бачу ваші милі личка та очі з безліччю думок.

Ми помандруєм в світ науки,

Що гордо Мовою зовуть.

Та лиш кмітливість і увагу

З собою взяти не забудь!

На уроці ми будемо працювати в групах, аби ви змогли, у разі потреби, спертись на дружню руку однокласника або поділитися своїми знаннями і здобутками. Бажаю вам відчути радість і задоволення від спільної праці.

У групах учні розподіляють ролі і функції. Можливі такі варіанти: 1 - секретар, 2 - дешифрувальник, З - читач, 4 - практик, 5 - поет.

- Пригадайте головне правило роботи в групах.

Вправа «Роз'єднай слова».

- Роз'єднайте слова і прочитайте народний вислів:

Крикомдубанезрубаєш.

(Криком дуба не зрубаєш.)

II. Оголошення теми уроку.

- Зберіть скалки і прочитайте тему уроку:

Учні складають слова в речення і читають тему: «Слідство веде детектив Іменник».

З огляду на тему, скажіть, що ви чекаєте від сьогоднішнього уроку?

Вправа «Мікрофон».

Учні висловлюють свої очікування.

Дамо детективу ім'я. Вилучіть зайві літери і скажіть, як звати нашого героя.

РОМАШКА СТОЛЯР ПОЛЯНА АВТОМАТ ПІРАТ

Повторення правопису власних назв.

Обираємо ім'я детективу. (Рома, Толя, Яна, Том, Іра.)

Як ви звернетесь до детектива? (Добродію Романе, детективе Томе, пані Ірино...)

Повторення форми звертання.

III. Актуалізація опорних знань.

Каліграфічне письмо.

- Пропоную розгадати домінуючу рису характеру нашого героя.

Поновіть слова і запишіть речення:

отХ мядюл арбод єажаб, йот мас огой єам.

(Хто людям добра бажає, той сам його має.)

Ця риса — доброта, доброзичливість, гуманність.

Продовжіть вислів:

Доброму всі ___________________ .

У групах обговорюються варіанти і записуються індивідуально. Доповідачі оголошують варіант своєї групи. Народ сказав: «Доброму всі двері відкриті».

- Тож, побажаємо собі добра і злагоди в роботі.

Учні беруться за руки і посміхаються один одному.

Повторення знань про іменник, як частину мови.

- Що ви знаєте про іменник?

- Складемо таблицю та впорядкуємо свої знання. (Див. додаток.)

Вправа «Мозковий штурм».

Учитель записує всі відповіді учнів на плакаті чи дошці стисло навколо слова «іменник». Коли всі ідеї записані, починаємо встановлювати зв'язки між поняттями.

- Систематизувати знання нам допоможе КУБ.

Озвучуємо правило про іменник за питаннями граней куба.

Вправа «Кубування».

Учні відповідають індивідуально.

Частини мови

Питання

Значення

Категорії

Член речення

Приклад

Динамічна пауза.

Щоб перейти до практичної роботи, зберемо свої думки.

Звучить легка музика, учні слухають, заплющивши очі.

IV. Практичні завдання.

Повторення категорій роду і числа.

До кожної групи дібрати 3—4 іменники. Визначити граматичні категорії роду і числа.

І-ша група: явища природи;

2-га група: знаряддя праці;

3-тя група: домашні тварини;

4-та група: риси характеру.

Група обирає конверт із завданням і виконує його. Після виконання доповідач озвучує на весь клас. Інші слухають і аналізують (виправляють, доповнюють).

Фізкультхвилинка.

- Щоб далі працювати, потрібно м'язи розім'яти. Згадаймо роль відмінків у мовленні та виконаймо зарядку.

Наче лицарі казкові,

Вірно служать рідній мові.

Так слова єднати вміють,

Що усі їх розуміють.

Ти — малятко, я — малятко,

Ми подружимось спочатку.

Вліво, вправо повернись.

І присядь, не забарись!

Пострибай на місці трішки.

Хай попрацюють твої ніжки. Л. Українець

Повторення знань про відмінки.

Це завдання учні можуть виконати самостійно, провести взаємоперевірку в межах групи. Доповідач озвучує правило на весь клас.

Завдання для груп.

І-ша група.

Поставити іменник у форму орудного відмінка однини, записати, пояснити правопис.

Учні йшли до школи з (радість).

Хліб пахне (любов) трударів.

Ми милувались молодою (зелень) на деревах.

2-га група.

Поставити іменник у форму орудного відмінка однини, записати, пояснити правопис.

Могутнім (богатир) стоїть на галявині самотній дуб.

Під (гай) в'ється річечка.

Дідусь (ліхтар) освітив стежку.

3-тя група.

Поставити іменник у форму місцевого чи давального відмінка однини, записати, пояснити правопис.

Маринка всміхнулась (подруга).

«Я у слона сидів у (вухо)».

На (фабрика) працює моя бабуся.

4-та група.

Поставити іменник у форму орудного відмінка однини, записати речення, пояснити правопис.

Земля оповита (тиша).

(Зима) ми чекаємо Новорічне свято.

Марійка підкреслила підмет однією (лінія).

Довідкове бюро.

Після виконання завдання вчитель пропонує поміркувати над значенням відмінків в українській мові.

В українській мові є 7 відмінків.

В Індії діти вчать лише форму 2 відмінків, у Румунії — 16, а в Дагестані аж 48.

Учні, що отримали напередодні цікаву інформацію про відмінки, доповідають.

Динамічна пауза.

Читання вірша — послання детектива Іменника.

Звучить легка музика.

Весна

Весна, весною, про весну...

Уже в листочках клени,

Мов дзвін, гуде весна.

А в класі іменник.

Відмінюєм «весна»:

«Прийшла весна,

Зоря весни.

На вербах котики рясні!

Привіт весні,

Стрічай весну!

Тоді зустріну, як засну...»

Весна, весни, весну, весні,

Весною, про весну...

І зайчик, як блешня, в вікні

Збудив блакить ясну,

Знов по спині тиняється,

Від ока він ховається.

Весна відмінкам і пісням

Охоче підкоряється.

Я.Аким

Складання загадок.

Дібрати слова за питаннями і відповіддю, скласти загадку.

Учні складають загадки і задають їх іншим групам.

1-ша група.

Стоїть хлопчик (під чим?) під ______.

Накрив (що?) ________ (чим?) ________.

(Гриб.)

2-га група.

(У чому?) У _______ родилась,

(У чому?) у ________ робилась,

(У чому?) у ________ плаче.

(Скрипка.)

3-тя група.

Не розбивши (чого?), не з'їси (чого?).

(Горіх.)

4-та група.

Сидить баба (на чому?) на ______ вся закутана (в

чому?) в ________.

(Капуста.)

- Слова якої частини мови вам допомогли виконати завдання?

V. Підсумок уроку.

- Ми закінчили вивчати тему «Іменник» у 4-му класі. На початку вивчення теми на шкалі ви виставляли позначку, де знаходяться ваші знання. Я пропоную знову повернутись до шкали і визначити рівень своїх знань тепер.

Шкала накреслена на плакаті. Учні підходять і ставлять свою позначку.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

І—І—І—І—І—І—І—І—І—І—І—І—►

- Чи справдились ваші сподівання від уроку?

Продовжіть речення: «Сьогодні на уроці для мене було важливим...»

Вправа «Мікрофон».

Домашнє завдання.

- Щоб вогник до пізнання у вас не згасав, хочу познайомити вас ще з однією цікавинкою у світі мови. Прочитайте ці рядки в різних напрямках:

на ринок дід кониран

сіно ніс

Такі слова, навіть цілі речення, називають паліндромами.

Отже, ви можете вдома:

• виконати вправу 189;

• розв'язати задачу-жарт.

Задача-жарт роздрукована на окремих аркушах. Учитель роздає завдання охочим.

Ішов якось дорогою старий, а назустріч йому солдат.

- Доброго дня, батьку! — вітається солдат.

- Доброго здоров'я! Тільки не називай мене батьком, а так, що, хочеш, спочатку читай це слово, а хочеш — з кінця — зміст однаковий. (Дід.)

Ім'я у мене: хочеш, зліва направо читай, хочеш, навпаки — все одно. (Пилип.)

Та й живу я в такому будиночку, що зміст не зміниться, що, як хоч, читай. (Шалаш.)

Біля нього росте рослина з чудернацькою назвою, яку можна з усіх боків читати. (Біб.)

А ім'я у моєї баби з тією самою властивістю. Ось і розгадай! (Алла.)

Замислився солдат. Може, ти йому допоможеш?

Дібрати іменники-паліндроми, скласти з ними речення, визначити граматичні категорії.

Додаток

Додатки.

Вправи для відмінювання іменників.

Українська мова 4 клас

Мета. Вдосконалювати вміння визначати відмінки в іменниках. Повторити розбір іменників як частини мови і членів речення. Формувати поняття про відмінок іменника, як єдність значення форми та його функції. Розвивати зв'язне мовлення, грамотність учнів, поповнювати їх словниковий запас. Виховувати любов до рідної землі, до української мови, до минулого нашої держави.

Обладнання. Сигнальні картки, перфокарти, таблиця «Відмінювання іменників», зразок письма буквосполучень: ем, ве, ребуси, схеми речень, карта України.

ХІД УРОКУ

I. Організаційна частина.

Діти, привітайтеся із гостями. Сядьте рівненько. У нас урок української мови.

Дзвоник дзвенить, не стихає,

Школярів усіх скликає:

- Гей, до класу поспішайте,

На місця свої сідайте.

На сьогоднішньому уроці ми з вами вирушаємо в подорож.

А якою країною ми з вами будемо подорожувати, ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.

Загадка.

Красивий, шедрий рідний край

І мова наша солов'їна,

Люби, шануй, оберігай

Усе, що зветься ... (Україна)

Отже, ми з вами будемо мандрувати містами України. Але ці міста будуть незвичайні. Перше місто, до якого ми відправимося це — Місто Каліграфія.

II. Каліграфічна хвилинка.

Щоб рівно і гарно слова написати,

Нам з'єднання букв слід усім пригадати,

Одна лиш хвилинка для цього дається,

Щоб кожна дитинка зуміла навчиться.

Зараз ми з вами напишемо буквосполучення: ем, ве. Часто ці з'єднання ви пишете неправильно. Пишемо 1 рядочок ем, (Яремча); 2 рядочок - ве. Ці з'єднання ви зустрінете в нашій подальшій роботі на уроці.

  • Чого це місто так називається?

  • Чого ви навчились корисного у цьому місті?

III. Актуалізація опорних знань.

  • Яку частину мови ми почали вивчати?

  • Що таке іменник?

  • Як змінюється іменник? (Число, відмінки)

  • В якому роді можуть вживатися іменники?

  • На яке питання відповідають назви істот?

  • На яке питання відповідають назви неістот?

  • Які іменники власні, а які загальні?

IV. Оголошення теми уроку.

А зараз, щоб дізнатися тему уроку, нам потрібно послухати віршик.

Сьогодні ми іменники

Продовжимо вивчати,

Потрібно нам навчитися

Відмінки визначати.

  • То яка мета нашого сьогоднішнього уроку?

  • Що ми будемо в іменниках визначати? (Відмінки)

V. Словниковий диктант.

Побували ми з вами у чудовому місті Каліграфія. А зараз час вирушати до наступного міста. Місто, в якому ми з вами побуваємо, називається місто Велетнів.

Ви подумайте і в кінці нашої подорожі цим містом скажете, чому воно так називається.

Швидко й грамотно писати,

Та ще й правила назвати

Всі, що в мові нашій є,

Пам'ятайте завжди ви.

Мешканці міста Велетнів хочуть перевірити вашу грамотність.

Записуємо слова в рядочок через кому.

Приготувалися? Будьте уважні.

Свежие статьи
Популярно сейчас
Почему делать на заказ в разы дороже, чем купить готовую учебную работу на СтудИзбе? Наши учебные работы продаются каждый год, тогда как большинство заказов выполняются с нуля. Найдите подходящий учебный материал на СтудИзбе!
Ответы на популярные вопросы
Да! Наши авторы собирают и выкладывают те работы, которые сдаются в Вашем учебном заведении ежегодно и уже проверены преподавателями.
Да! У нас любой человек может выложить любую учебную работу и зарабатывать на её продажах! Но каждый учебный материал публикуется только после тщательной проверки администрацией.
Вернём деньги! А если быть более точными, то автору даётся немного времени на исправление, а если не исправит или выйдет время, то вернём деньги в полном объёме!
Да! На равне с готовыми студенческими работами у нас продаются услуги. Цены на услуги видны сразу, то есть Вам нужно только указать параметры и сразу можно оплачивать.
Отзывы студентов
Ставлю 10/10
Все нравится, очень удобный сайт, помогает в учебе. Кроме этого, можно заработать самому, выставляя готовые учебные материалы на продажу здесь. Рейтинги и отзывы на преподавателей очень помогают сориентироваться в начале нового семестра. Спасибо за такую функцию. Ставлю максимальную оценку.
Лучшая платформа для успешной сдачи сессии
Познакомился со СтудИзбой благодаря своему другу, очень нравится интерфейс, количество доступных файлов, цена, в общем, все прекрасно. Даже сам продаю какие-то свои работы.
Студизба ван лав ❤
Очень офигенный сайт для студентов. Много полезных учебных материалов. Пользуюсь студизбой с октября 2021 года. Серьёзных нареканий нет. Хотелось бы, что бы ввели подписочную модель и сделали материалы дешевле 300 рублей в рамках подписки бесплатными.
Отличный сайт
Лично меня всё устраивает - и покупка, и продажа; и цены, и возможность предпросмотра куска файла, и обилие бесплатных файлов (в подборках по авторам, читай, ВУЗам и факультетам). Есть определённые баги, но всё решаемо, да и администраторы реагируют в течение суток.
Маленький отзыв о большом помощнике!
Студизба спасает в те моменты, когда сроки горят, а работ накопилось достаточно. Довольно удобный сайт с простой навигацией и огромным количеством материалов.
Студ. Изба как крупнейший сборник работ для студентов
Тут дофига бывает всего полезного. Печально, что бывают предметы по которым даже одного бесплатного решения нет, но это скорее вопрос к студентам. В остальном всё здорово.
Спасательный островок
Если уже не успеваешь разобраться или застрял на каком-то задание поможет тебе быстро и недорого решить твою проблему.
Всё и так отлично
Всё очень удобно. Особенно круто, что есть система бонусов и можно выводить остатки денег. Очень много качественных бесплатных файлов.
Отзыв о системе "Студизба"
Отличная платформа для распространения работ, востребованных студентами. Хорошо налаженная и качественная работа сайта, огромная база заданий и аудитория.
Отличный помощник
Отличный сайт с кучей полезных файлов, позволяющий найти много методичек / учебников / отзывов о вузах и преподователях.
Отлично помогает студентам в любой момент для решения трудных и незамедлительных задач
Хотелось бы больше конкретной информации о преподавателях. А так в принципе хороший сайт, всегда им пользуюсь и ни разу не было желания прекратить. Хороший сайт для помощи студентам, удобный и приятный интерфейс. Из недостатков можно выделить только отсутствия небольшого количества файлов.
Спасибо за шикарный сайт
Великолепный сайт на котором студент за не большие деньги может найти помощь с дз, проектами курсовыми, лабораторными, а также узнать отзывы на преподавателей и бесплатно скачать пособия.
Популярные преподаватели
Добавляйте материалы
и зарабатывайте!
Продажи идут автоматически
5231
Авторов
на СтудИзбе
425
Средний доход
с одного платного файла
Обучение Подробнее