42115 (Рекомендації по підготовці і проведенню публічного виступу (доповіді))

2016-07-29СтудИзба

Описание файла

Документ из архива "Рекомендації по підготовці і проведенню публічного виступу (доповіді)", который расположен в категории "". Всё это находится в предмете "иностранный язык" из , которые можно найти в файловом архиве . Не смотря на прямую связь этого архива с , его также можно найти и в других разделах. Архив можно найти в разделе "контрольные работы и аттестации", в предмете "иностранный язык" в общих файлах.

Онлайн просмотр документа "42115"

Текст из документа "42115"















Рекомендації по Підготовці і проведенню публічного виступу (доповіді)





Вступ

На якомусь етапі вашої ділової діяльності ви неминуче зштовхнетеся з необхідністю робити усну доповідь (виступ). Можливо, це буде офіційна подія: захист дипломного проекту, виступ на конференції з науковим повідомленням, — але колись ви зштовхнетеся з менш офіційними ситуаціями: виступ на навчальному семінарі, виступ перед колегами з науковим або діловим повідомленням і т.д.

Незалежно від того, у якій ситуації ви повинні робити доповідь, як часто ви зіштовхуєтеся з цією необхідністю, кількості слухачів, ви повинні мати деякі навички, що дозволяють зробити виступ більш ефективним. У цьому розділі розглянуті деякі загальні правила, використовуючи які ви можете поліпшити свою техніку публічного виступу.







Підготовка до виступу

До усіх виступів необхідно готуватися. Практично немає людей, що могли б успішно виступити зовсім без підготовки. Початок лежить у тім, щоб визначити, чому ви повинні робити доповідь і які цілі ви хочете досягти, зробивши його.

Вибір цілі

Ви повинні почати із з'ясування цілей аудиторії — що вона хотіла б почути, яку інформацію одержати, у якій формі. Не менш важливі і ваші цілі. Ви можете бажати від слухачів, щоб вони прийняли і погодилися з вашою точкою зору або щоб вони змінили свою думку або поведінку після прослуховування вашої доповіді. Ви можете просто бажати повідомити інформацію, дати інструкції або пояснення. Метою інструкційного виступу може бути і підвищення рівня знань аудиторії, що ви можете для цієї цілі попередньо протестувати питаннями або спонукуючи слухачів до розповіді про те, що вони бажають довідатися. Якщо ж цей пояснювальний виступ, тоді ваша мета — поліпшити рівень розуміння ваших слухачів.

Коли ви ясно установили цілі виступу і з'ясували свої прагнення, необхідно, як наступну стадію процесу підготовки, визначити характер аудиторії.

Характер аудиторії

Ми вже підійшли до думки про те, наскільки важливо визначити розмір і структуру аудиторії в процесі підготовки до доповіді. Навички виступу для аудиторії, що складається з однієї людини, фактично ідентичні тим, що потрібні від вас під час виступу для аудиторії, що складає 100 чоловік. Однак, якщо аудиторія менша й у слухачів є можливість безпосередньо включатися в хід виступу, потрібно трохи інший стиль виступу.

Якщо ви знаєте усіх, хто складає аудиторію, особисто, ви можете обрати менш офіційний стиль. Однак, якщо справа обстоїть інакше, і до того ж кожен слухач очікує від виступу чогось свого, ви повинні постаратися зробити виступ таким, щоб задовольнити всі різноманітні запити. При цьому корисно знати, хто ваші слухачі, рід їхніх занять, кваліфікацію, чому вони бажають навчитися. Добре мати представлення і про те, який рівень підготовленості аудиторії до сприйняття розглянутого питання. Хто вони, професіонали або новачки? Це повинно бути враховане при підготовці виступу.

Вибір теми

Приймаючи рішення з приводу специфіки теми, що буде обговорюватися, майте на увазі цілі виступу, рівень підготовки аудиторії, а також те, що вона бажає почути.

Визначення змісту виступу

Це найважливіший етап підготовки. Переконаєтеся, що ваш виступ по змісту:

  • цікавий;

  • відповідає тематиці зборів, конференції і т.д.;

  • доступний для розуміння;

  • враховує рівень ваших слухачів;

  • укладається у відведений для вашої доповіді час;

  • забезпечує досягнення цілей, що ви поставили перед собою.

Ви не повинні перевантажувати аудиторію інформацією, тому що за відведений вам час ви зможете розглянути лише кінцеве число питань. Якщо виступ дуже короткий, наприклад, кілька хвилин, тоді розглядайте тільки одне або два питання. Якщо ж виступ більш тривалий, то ви маєте більший простір для пояснень того, що ви хочете сказати.

Будьте завбачливі, не виступайте занадто довго, аудиторія, швидше за все, втратить уважність і запам'ятає лише малу частину сказаного. Якщо ви намагаєтеся охопити відразу кілька питань, необхідно установити і підкреслити між ними логічний зв'язок, так, щоб кожне питання випливало з попередніх. Необхідно заздалегідь продумати структуру виступу, у противному випадку воно не удасться. Допоможе це зробити складання плану виступу.

Структура виступу

План, що допоможе вам структурувати ваш виступ, має на увазі розбивку виступу на 3 різні частини, кожній з яких повинен бути приділений необхідний час. Вони такі:

  1. введення;

  2. розвиток аргументації;

  3. висновок.

Під час введення ви повинні:

  • привітати аудиторію;

  • представитися самому і представити тему, про яку будете говорити;

  • пояснити цілі виступу (його призначення);

  • коротко нагадати зміст попередніх частин, якщо дана доповідь є частиною серії виступів;

  • пояснити, що ви збираєтеся сказати, а також те, як ви збираєтеся це робити;

•пояснити аудиторії, що буде вимагатися з її боку;

•сказати слухачам, коли вони зможуть задавати питання, у чи ході виступу, або по його закінченні.

Розвиток аргументації. Під час цієї частини доповіді ви повинні висунути й аргументувати основні ідеї вашого виступу в їхній логічній послідовності. Щоб переконати аудиторію в тім, що вони обґрунтовані, потрібно більше, ніж проста їхня констатація. Ви повинні підтримувати те, що говорите. Цього можна досягти декількома шляхами:

  • завоювавши довіру аудиторії й установивши з нею контакт;

  • забезпечивши логічну підтримку мови;

  • використовуючи різні стилі і форми виступу;

  • відповідаючи на питання.

Завоювати довіру аудиторії й установити з нею контакт можна декількома способами або їх комбінацією. Головні з них наступні:

  • демонстрація глибокого знання і розуміння теми виступу;

  • посилання на стосовні до справи авторитетні наукові джерела;

  • визнання існування інших думок, щирість і чесність при їхній оцінці;

  • спокій і впевненість протягом виступу;

  • уміле використання навичок усного спілкування, міміки, жестів для встановлення контакту з аудиторією.

Ви підвищите шанси завоювати довіру ретельною підготовкою, а також якщо будете в процесі доповіді говорити емоційно і впевнено. Ентузіазм легко передається, і ви повинні постаратися передати його аудиторії. Для того, щоб переконати аудиторію в правильності ваших поглядів, ви можете скористатися декількома прийомами:

  • послатися на подібні аналогічні ситуації. Це допоможе аудиторії зрозуміти суть пропозицій, тому що дозволяє зв'язати нові знання зі знайомими подібними ситуаціями;

  • залучити приклади з вашого особистого досвіду. Включення однієї або двох особистих історій не тільки підкреслить справедливість і доречність ваших головних тез, але і підвищить інтерес до виступу, а також може допомогти аудиторії запам'ятати ваш виступ;

  • привести огляд теоретичних і експериментальних досліджень. Матеріали, отримані іншими людьми, можуть підтвердити ваші пропозиції і зроблять вашу точку зору більш аргументованої;

  • включити в доповідь цікаві цитати з авторитетних джерел;

♦попросити аудиторію підтримати ваші висловлення. Якщо хто-небудь зі слухачів зможе підтримати вас, ґрунтуючись на власному досвіді, це підвищить довіру до ваших висловлень.

Крім того, приділіть особливу увагу структурі вашого виступу. Для успіху виступу потрібно вибрати найбільш раціональний стиль і форму. Нижче приведені найбільше часто використовувані форми виступів.

Відразу головна ідея

Використовуючи цю форму, ви відразу на початку виступу висловлюєте головне положення і потім, розвиваєте аргументи на його користь. Якщо ваш час обмежений — це найбільш прийнятний підхід, діловий і логічний. Цей метод не принесе успіху, якщо ваша аудиторія незнайома з деталями розглянутої ситуації або якщо ви не очікуєте негайної згоди з вашим пропозиціями.

Вибудовування аргументів

Цей стиль доповіді передбачає, що на початку ви описуєте загальну картину ситуації, даєте огляд інформації і деталей, а потім робите пропозицію. Надалі ви розвиваєте аргументацію на користь вашого твердження. Цей підхід буде плідним, якщо аудиторія мало знає про обговорювану тему, або коли ви очікуєте заперечення проти вашої пропозиції. Вам знадобиться більше часу для реалізації такої форми виступу і, крім того, ви повинні ретельно обміркувати аргументи і відібрати для розвитку найбільш вагомі і переконливі з них.

Обґрунтування вибору

Це форма є різновидом попереднього методу і використовується в тому випадку, якщо доповідь присвячена рішенню якої-небудь проблеми. Вона полягає в тім, що доповідач вибирає критерії, що визначають найбільш підходяще рішення, потім пропонує ряд альтернативних рішень і робить їхню оцінку за зазначеними критеріями. Таким шляхом ви інформуєте аудиторію про альтернативні рішення, що ви розглянули, і вона розуміє, чому ви відкинули їх. Цей підхід плідний, якщо ви маєте у своєму розпорядженні час, достатній для викладу всіх аргументів. Однак успіх залежить від того, наскільки аудиторія згодна з вашими оцінками альтернативних рішень.

Інформування

Розглянуті вище форми доповідей використовуються в тому випадку, якщо ви намагаєтеся переконати аудиторію в чомусь. Інша ситуація виникає, коли вам необхідно просто інформувати аудиторію по якому-небудь питанню. У цьому випадку особливо важливо вибрати таку структуру доповіді, що полегшить засвоєння інформації. Для цього можуть бути використані різні підходи. Перший з них полягає в тому, що інформація представляється в хронологічному порядку. Такий підхід прийнятний, наприклад, у тому випадку, якщо ви постійно зустрічаєтеся з аудиторією і повідомляєте їй інформацію, що надійшла після останньої зустрічі.

Ви можете використовувати різновид хронологічного підходу, якщо ви інформуєте аудиторію про спосіб рішення якої-небудь задачі. У цьому випадку ви можете розділити задачу на окремі етапи і послідовно обговорити кожен етап, поки не буде побудована загальна картина. Ця форма корисна, коли для аудиторії важливо зрозуміти процес рішення задачі.

Ще одна форма — це причинно-наслідковий підхід. Вона полягає у тому, що спочатку ви обговорюєте причини якого-небудь явища, а потім аналізуєте їх ефект.

Інший метод може бути застосований під час обговорення складної теми. Розуміння складної проблеми буде краще, якщо ви почнете виклад з відносно легкого рівня і потім будете послідовно переходити до усе більш складних питань. Важливо бути упевненим, що аудиторія зрозуміла ваші пояснення і готова до переходу на рівень більшої складності.

Незалежно від форми доповіді ви повинні приділити особлива увага організації ключових ідей вашого виступу. Розділите повідомлення на логічно завершені частини, розглянете їхній взаємозв'язок і виберіть найбільш переконливий порядок їхнього викладу. Після цього складіть план виступу.

Прийоми зв'язного викладу матеріалу

Уміння підкреслити зв'язок різних частин доповіді дуже важливо для успіху, тому що робить структуру доповіді більш ясної і дозволяє аудиторії стежити за розвитком аргументації, знати план подальшого викладу матеріалу.

Після завершення викладу якої-небудь частини доповіді, підбийте короткий підсумок, зробіть висновки, дуже коротко нагадаєте слухачам, що ви хотіли сказати в цій частині. Потім познайомте слухачів із планом і цілями тієї частини доповіді, до викладу якої ви переходите. Наприклад, це можна зробити в такий спосіб:

  • «Отже, підводячи підсумок, можна зробити наступні висновки... Тепер ми перейдемо до розгляду..., при цьому наше завдання полягає в...».

  • «Ми розглянемо з вами.... Тепер я хочу залучити вашу увагу к..., для цього я викладу вам...».

Крім того, щоб зробити структуру доповіді більш зрозумілою і наочною, ви можете використовувати роздавальний матеріал з коротким планом доповіді, використовувати для цієї цілі плакат або проекційну апаратуру. Важливу роль у структуруванні грає голос: виділяйте важливі місця зміною темпу мови, акцентуйте окремі слова, повторюйте ключові фрази.

Отже, успіх вашої доповіді буде визначатися, насамперед, його змістом, умінням ясно і переконливо викладати ключові ідеї, навичками застосування технічних прийомів, у тому числі і таких, як роздача коротких тез, використання дошки і проектора.

Відповіді на питання

Обмірковуючи зміст доповіді, вибираючи форму викладу, ви повинні не забувати про відповіді на питання.

На деякому етапі доповіді, іноді після найважливіших його частин, або наприкінці ви повинні запропонувати аудиторії задавати питання. Питання можуть стосуватися окремих тверджень вашої доповіді, вимагати уточнень, додаткової аргументації і т.д. Але незалежно від змісту питань, необхідно дотримувати наступних правил.

- Ви повинні вітати і заохочувати питання: вони не тільки показують, що аудиторія слухала уважно і зацікавилася вашою доповіддю, але і дають можливість виявити сферу інтересів аудиторії. Обов'язково повторите питання для аудиторії, дуже часто слухачі задають його тихим голосом.

Свежие статьи
Популярно сейчас
Почему делать на заказ в разы дороже, чем купить готовую учебную работу на СтудИзбе? Наши учебные работы продаются каждый год, тогда как большинство заказов выполняются с нуля. Найдите подходящий учебный материал на СтудИзбе!
Ответы на популярные вопросы
Да! Наши авторы собирают и выкладывают те работы, которые сдаются в Вашем учебном заведении ежегодно и уже проверены преподавателями.
Да! У нас любой человек может выложить любую учебную работу и зарабатывать на её продажах! Но каждый учебный материал публикуется только после тщательной проверки администрацией.
Вернём деньги! А если быть более точными, то автору даётся немного времени на исправление, а если не исправит или выйдет время, то вернём деньги в полном объёме!
Да! На равне с готовыми студенческими работами у нас продаются услуги. Цены на услуги видны сразу, то есть Вам нужно только указать параметры и сразу можно оплачивать.
Отзывы студентов
Ставлю 10/10
Все нравится, очень удобный сайт, помогает в учебе. Кроме этого, можно заработать самому, выставляя готовые учебные материалы на продажу здесь. Рейтинги и отзывы на преподавателей очень помогают сориентироваться в начале нового семестра. Спасибо за такую функцию. Ставлю максимальную оценку.
Лучшая платформа для успешной сдачи сессии
Познакомился со СтудИзбой благодаря своему другу, очень нравится интерфейс, количество доступных файлов, цена, в общем, все прекрасно. Даже сам продаю какие-то свои работы.
Студизба ван лав ❤
Очень офигенный сайт для студентов. Много полезных учебных материалов. Пользуюсь студизбой с октября 2021 года. Серьёзных нареканий нет. Хотелось бы, что бы ввели подписочную модель и сделали материалы дешевле 300 рублей в рамках подписки бесплатными.
Отличный сайт
Лично меня всё устраивает - и покупка, и продажа; и цены, и возможность предпросмотра куска файла, и обилие бесплатных файлов (в подборках по авторам, читай, ВУЗам и факультетам). Есть определённые баги, но всё решаемо, да и администраторы реагируют в течение суток.
Маленький отзыв о большом помощнике!
Студизба спасает в те моменты, когда сроки горят, а работ накопилось достаточно. Довольно удобный сайт с простой навигацией и огромным количеством материалов.
Студ. Изба как крупнейший сборник работ для студентов
Тут дофига бывает всего полезного. Печально, что бывают предметы по которым даже одного бесплатного решения нет, но это скорее вопрос к студентам. В остальном всё здорово.
Спасательный островок
Если уже не успеваешь разобраться или застрял на каком-то задание поможет тебе быстро и недорого решить твою проблему.
Всё и так отлично
Всё очень удобно. Особенно круто, что есть система бонусов и можно выводить остатки денег. Очень много качественных бесплатных файлов.
Отзыв о системе "Студизба"
Отличная платформа для распространения работ, востребованных студентами. Хорошо налаженная и качественная работа сайта, огромная база заданий и аудитория.
Отличный помощник
Отличный сайт с кучей полезных файлов, позволяющий найти много методичек / учебников / отзывов о вузах и преподователях.
Отлично помогает студентам в любой момент для решения трудных и незамедлительных задач
Хотелось бы больше конкретной информации о преподавателях. А так в принципе хороший сайт, всегда им пользуюсь и ни разу не было желания прекратить. Хороший сайт для помощи студентам, удобный и приятный интерфейс. Из недостатков можно выделить только отсутствия небольшого количества файлов.
Спасибо за шикарный сайт
Великолепный сайт на котором студент за не большие деньги может найти помощь с дз, проектами курсовыми, лабораторными, а также узнать отзывы на преподавателей и бесплатно скачать пособия.
Популярные преподаватели
Нашёл ошибку?
Или хочешь предложить что-то улучшить на этой странице? Напиши об этом и получи бонус!
Бонус рассчитывается индивидуально в каждом случае и может быть в виде баллов или бесплатной услуги от студизбы.
Предложить исправление
Добавляйте материалы
и зарабатывайте!
Продажи идут автоматически
5121
Авторов
на СтудИзбе
443
Средний доход
с одного платного файла
Обучение Подробнее