128954 (720188), страница 2

Файл №720188 128954 (Базові компоненти характеру) 2 страница128954 (720188) страница 22016-08-01СтудИзба
Просмтор этого файла доступен только зарегистрированным пользователям. Но у нас супер быстрая регистрация: достаточно только электронной почты!

Текст из файла (страница 2)

Перш за все розмежуємо поняття "свободи волі" (що має, швидше, філософсько-світоглядний відтінок), "волі особи" (включаючого також наполегливість) як характеристики життєвої активності, і "вольової поведінки" як обумовленого ситуативними чинниками дій людини. Після цього зосередимо своє внімініє на діспозіциональном аспекті проблеми.

Вивчення наполегливості показало складний характер цієї змінної. Е.Вебб (Webb, 1915), застосувавши аналіз чинника, виявив зв'язаний патерн ознак, куди ввійшли надійність, тактовність і наполегливість, що розуміється як стійкість мотивів. Г.Айзенк (Eysenck, 1970) знайшов мул негативну кореляцію з високим рівнем значущості між вебовськім чинником і рівнем нейротіцизма. У подальших дослідженнях характеристики і наполегливості, вимірюваної звично експериментальним шляхом (загальний час рішення задачі, або тимчасова наполегливість, і кількість спроб рішення, або "стійкість до згасання"), зіставлялися з тестами інтелекту шкільними оцінками, самооцінками учнів і експертними оцінками (MacArthur, 1955). Можна чекати, що наполегливість як діспозіциональная змінна бутдет змістовно пов'язана з таким темпера ментальним показником як наочна ергичность, що характеризується жаданням діяльності, постійним прагненням i напруженій розумовій і фізичній праці, високою працездатністю. Наполегливість виступає в цьому випадку більш узагальненою ознакою в порівнянні з високим рівнем саморегуляції, з одного боку, і виявляється передумовою волі як більш інтегральної характеристики, — з іншою.

На жаль, в роботах по вивченню наполегливості (persistence) відсутні спроби побудови шкал специфічних труднощів, в співволодіючому з якими чоло вік може проявити силу волі. Нам також невідомі p;i боти з використанням шкали оцінки стресових подій (Holmes & Rahe, 1967) для цих цілей, що було б продуктивне як перший крок в цьому напрямі Роботи у області вивчення волі з позицій диференціально - психологічного аналізу практично відсутні. Проте вкажемо на декілька положень, що мають важливе значення в зв'язку з цим. У класичних дослідженнях вольові прояви інтерпретувалися як динамічні (зараз би ми сказали — формально - динамічні) параметри, наприклад:

  • детермінуюча тенденція, необхідна для розриву асоціативного зв'язку (Ach, 1910);

  • подолання тенденцій поля, як наслідок порушення рівноваги "індивід—середовище" (Lewin, 1935);

  • система образів потреб і усвідомлювана схеми мотивів, що лежать в основі представлень людини про власні динамічні сили (Nuttin, 1984);

  • тенденція організовувати своє Я (Self) так, щоб скоювався рух до заданої мети, в заданому напрямі (May, 1974).

Відзначимо також, що поняття волі завжди пов'язане з поняттям усвідомленого вибору, тоді як наполегливість більше визначається через параметри переваг, а саморегуляція розглядається у зв'язку із стратегіями зняття невизначеності. Відмінності в інтенсивності вольових відображають як відмінності в здатності людини самостійний вибір, так і специфіку "направляючої і регуляторної функції", балансиру-пі і, координуючої і конструктивно використовуючої "решту видів активності і енергії людини, не пригнічуючи жодної з них" (Assagioli, 1974).

8. Система базових орієнтацій: на себе, на предмет діяльності, на інших людей

Поняття орієнтації (що часто зустрічається з прикметником особова) відноситься до системи стабільних домінуючих тенденцій суб'єкта — схильностей, установок мотивів. Виділені типи орієнтації вивчаються, в основному, в рамках диференціальної психології особи.

Орієнтації, що розглядаються як домінуючі мотиви пов'язані з більш інтегральним поняттям спрямованості особи, що розуміється як узагальнене відношення особи до різних аспектів зовнішнього світу, або як стійко домінуючий мотив. Можна припустити, що формується вже в перші роки життя суб'єкта система базових орієнтації (СБО) є системообразующим чинником не тільки формування характеру, it особи в цілому, розглянемо основні параметри цієї системи.

Орієнтація на себе — пов'язана з вираженою центрацией суб'єкта на власних думках і переживаннях, і характеризується (за показниками шістнадцяти особового опитувальника чинника Кеттелла) такими ознаками як тривожність, турбота про фізичне благополуччя, висока недовірливість, егоцентризм, детермінована поведінки своїм самопочуттям і настроєм (див. Жамкочьян, Випалин, 1977).

Переважаючим мотивом поведінки є власне благополуччя, особисті досягнення, прагнення до самоствердження (Неймарк, 1972).

Орієнтація на наочні аспекти активності (на об'єкт на справу) — характеризується вираженими потребамиОрієнтація на інших (на групу) — перш за все про є в позитивному відношенні до спілкування. Переважаючі мотиви поведінки визначаються, в основному інтересами і потребами інших людей.

В результаті дослідження радянських школярів, Марія Неймарк (1972) знайшла значущі відмінності і психологічних особливостях, якими характеризувалися діти з різними типами мотиваційної структури Відразу потрібно відзначити, що описані нижче закономірності властиві не тільки даної вікової груші а носять загальніший характер (див. Smith, 1977). Школярі, розбиті на три групи відповідно до домінування в структурі їх мотивів однієї з трьох вищеописаних орієнтацією, відрізнялися як по ступеню вираженості у них певних ознак, так і специфике»м комбінації цих ознак між собою. Орієнтація – на себе виявилася пов'язана з нереалістично завищеною переоцінкою дітьми своїх здібностей і соціального положення, сильному бажанні в досягненні вищого соціального статусу, захисною реакцією на невдачу і пред'явленням нереалістичних вимог до інших. Домінуюча орієнтація – на -предмет виявилася слабо пов'язана з особливостями образу -Я, з одного боку, і з більш адаптивними реакціями на невдачу, з іншою. М. Неймарк також робить важливий загальнопсихологічний висновок, що "розвиваючись, мотиви організовуються в ієрархічну структуру; на різних етапах життя певні мотиви починають домінувати над іншими (Neimark, 1976). Також вивчалося співвідношення спрямованості особи молодших підлітків з характеристиками афектної сфери, зокрема, афектом неадекватності — переживанням, що виникає у дітей в тих випадках, коли їх домагання, обумовлені звичною самооцінкою, терпіли невдачу. Найбільший показник частоти появи афекту неадекватності був в групі підлітків з вираженою орієнтацією – на -себя.

Дані цих і інших досліджень дозволяють зробити висновок тому, що система базових орієнтації виявляється пов'язаними з багатьма психологічними параметрами чинником, що структурує особу в цілому.

Характеристики

Тип файла
Документ
Размер
967,07 Kb
Тип материала
Предмет
Учебное заведение
Неизвестно

Список файлов реферата

Свежие статьи
Популярно сейчас
Как Вы думаете, сколько людей до Вас делали точно такое же задание? 99% студентов выполняют точно такие же задания, как и их предшественники год назад. Найдите нужный учебный материал на СтудИзбе!
Ответы на популярные вопросы
Да! Наши авторы собирают и выкладывают те работы, которые сдаются в Вашем учебном заведении ежегодно и уже проверены преподавателями.
Да! У нас любой человек может выложить любую учебную работу и зарабатывать на её продажах! Но каждый учебный материал публикуется только после тщательной проверки администрацией.
Вернём деньги! А если быть более точными, то автору даётся немного времени на исправление, а если не исправит или выйдет время, то вернём деньги в полном объёме!
Да! На равне с готовыми студенческими работами у нас продаются услуги. Цены на услуги видны сразу, то есть Вам нужно только указать параметры и сразу можно оплачивать.
Отзывы студентов
Ставлю 10/10
Все нравится, очень удобный сайт, помогает в учебе. Кроме этого, можно заработать самому, выставляя готовые учебные материалы на продажу здесь. Рейтинги и отзывы на преподавателей очень помогают сориентироваться в начале нового семестра. Спасибо за такую функцию. Ставлю максимальную оценку.
Лучшая платформа для успешной сдачи сессии
Познакомился со СтудИзбой благодаря своему другу, очень нравится интерфейс, количество доступных файлов, цена, в общем, все прекрасно. Даже сам продаю какие-то свои работы.
Студизба ван лав ❤
Очень офигенный сайт для студентов. Много полезных учебных материалов. Пользуюсь студизбой с октября 2021 года. Серьёзных нареканий нет. Хотелось бы, что бы ввели подписочную модель и сделали материалы дешевле 300 рублей в рамках подписки бесплатными.
Отличный сайт
Лично меня всё устраивает - и покупка, и продажа; и цены, и возможность предпросмотра куска файла, и обилие бесплатных файлов (в подборках по авторам, читай, ВУЗам и факультетам). Есть определённые баги, но всё решаемо, да и администраторы реагируют в течение суток.
Маленький отзыв о большом помощнике!
Студизба спасает в те моменты, когда сроки горят, а работ накопилось достаточно. Довольно удобный сайт с простой навигацией и огромным количеством материалов.
Студ. Изба как крупнейший сборник работ для студентов
Тут дофига бывает всего полезного. Печально, что бывают предметы по которым даже одного бесплатного решения нет, но это скорее вопрос к студентам. В остальном всё здорово.
Спасательный островок
Если уже не успеваешь разобраться или застрял на каком-то задание поможет тебе быстро и недорого решить твою проблему.
Всё и так отлично
Всё очень удобно. Особенно круто, что есть система бонусов и можно выводить остатки денег. Очень много качественных бесплатных файлов.
Отзыв о системе "Студизба"
Отличная платформа для распространения работ, востребованных студентами. Хорошо налаженная и качественная работа сайта, огромная база заданий и аудитория.
Отличный помощник
Отличный сайт с кучей полезных файлов, позволяющий найти много методичек / учебников / отзывов о вузах и преподователях.
Отлично помогает студентам в любой момент для решения трудных и незамедлительных задач
Хотелось бы больше конкретной информации о преподавателях. А так в принципе хороший сайт, всегда им пользуюсь и ни разу не было желания прекратить. Хороший сайт для помощи студентам, удобный и приятный интерфейс. Из недостатков можно выделить только отсутствия небольшого количества файлов.
Спасибо за шикарный сайт
Великолепный сайт на котором студент за не большие деньги может найти помощь с дз, проектами курсовыми, лабораторными, а также узнать отзывы на преподавателей и бесплатно скачать пособия.
Популярные преподаватели
Добавляйте материалы
и зарабатывайте!
Продажи идут автоматически
7002
Авторов
на СтудИзбе
261
Средний доход
с одного платного файла
Обучение Подробнее