126121 (690886), страница 2
Текст из файла (страница 2)
290*90 725/437 254=60.2
Аргон
290*17 519/437 254=11.6
Метан
290*22 427/437 254=14.9
При 28 оС та знайдених парціальних тисках в 1000 кг рідкого аміаку розчиняється 19.08 нм3 водню , 6.7 нм3 азоту , 1.86 нм3 аргону ,5.7 нм3 метану. Тоді в 44 586 рідкого аміаку розчиниться :
44.586*19.08=850 нм3 водню
44.586*6.7=298 нм3 азоту
44.586*1.86=83 нм3 аргону
44.586* 5.7=254 нм3 метану.
Залишається в газоподібному вигляді:
Водню
273 089-850=272 239 нм3
Азоту
91 392-298=91 094нм3
Аргону
17 519-83=17 436 нм3
Метану
22 424-254=22 170 нм3
Загальний об’єм цих газів402 272 нм3.
Звідси об’єм аміаку , присутнього в газоподібному вигляді:
нм3 або 25 325кг аміаку
Конденсується :
92 243-33 370=58873 нм3 або 44 680 кг аміаку
Загальний об’єм газів:
402 272+ 33 370=435 643 нм3
Парціальні тиски газів (атм.):
Водню
290*272 239/435 643=181.1
Азоту
290*91 094/435 643=60.2
Аргону
290*17 436/435 643=11.6
Метану
290*22 170/435 643=14.7
Розчинність газів ( в нм3 на 1 000 кг аміаку ) не змінилась , так як парціальні тиски
залишились колишніми . збільшення кількості рідкого аміаку на 94кг означає , наприклад, зміну об’єму розчиненого водню на 19.08*0.094 =1.27 нм3. Інші гази мають меншу розчинність , тому зміна кількості розчинених газів , що відбувається за рахунок збільшення маси рідкого аміаку, може бути знехтуваною .
Таким чином , після водяного холодильника паро-рідинна суміш має наступний склад:
Таблиця 1
| Компонент | рідина | Газ | |||
| кг | нм3 | кг | нм3 | % по об’єму | |
| Аміак | 44 680 | 58 873 | 25 325 | 33 370 | 7.66 |
| Водень | 76 | 850 | 24 307 | 272 238 | 62.49 |
| Азот | 373 | 298 | 113 033 | 90 427 | 20.76 |
| Аргон | 148 | 83 | 31 137 | 17 436 | 4 |
| Метан | 181 | 254 | 15 835 | 22 170 | 5.09 |
| всього | 45458 | 60 359 | 209 639 | 435 643 | 100 |
Паро-рідинна суміш після водяного холодильника потрапля в сепаратор продувки . В сепараторі відділяється рідкий аміак з розчиненими в ньому газами від решти газів. На виході з сепаратору гази діляться на два потоки : один , більший по об’єму поступає на змішування з свіжим газом , другий , менший , виводиться в якості газів продувки.
14) кількість газів , розчинених в рідкому аміаку вторинної конденсації (попереднє визначення ).
15) Кількість продувочних газів . Як вказано вище , для отримання56 667 кг аміаку необхідно 112 000 нм3 водню та 37 333 нм3 азоту . Всього потрібно 149 333нм3 суміші водню та азоту.
Однак потрібно вводити деяку додаткову кількість азото –водневої суміші для компенсації розчинення газів в рідкому аміаку і газів продувки. Позначимо цей резервний об'єм через х . Тоді загальний об’єм свіжої газової суміші буде 149 333 + х. В цьому об’ємі міститься:
Водню 112 000 + х*0.7429
Азоту 37 333+ х*0.2475
Аргону 572+ х*0.0038
Метану 874+ х*0.0058
Всього 150 760 нм3.
З цієї кількості витрачається на синтез аміаку та видаляється з розчинними газами
112 000+ 133 + 850=112 983 нм3
водню,
37 333+ 52 +298 =37 684 нм3
азоту,
83+13 =96 нм3
Позначаємо загальний об’єм продувочних газів через у . Враховуючи склад газів , обчислений в п.13 , отримаємо кількість вадаляємих газів: аміаку у*0.0766 нм3 , водню у*0.6249 нм3 азоту у*0.2076 нм3 , аргону у*0.0400 нм3 , метану у*0.0509 нм3. Прирівнюємо кількість продув очних газів , виражені через х та у . Отримаємо:
Для водню
0.7429х-983=0,6249у
Азоту
0,2475х-350=0,2076у
Аргону
475+0,0038х=0,04у
Метану
471+0,0058х=0,0504у
Маємо чотири рівняння з двума невідомими. Для рішення розбиваємо їх на дві пари:
0,7429х-983=0,6249у та 0,2475х-350=0,2049у
475+0,0038х=0,04у 771+0,0058х=0,0509у
В одну пару включаємо рівняння , що відносяться до водню та аргону , в іншу- до азоту та метану . Рішення цих рівнянь дає ( в нм3) х1=12 314 х2=12 351 у1=13 031 у2=13 126.це означає , що різні домішки вимагають різного ,хоча і близького , об’єму продувки . Приймаємо , що продувка визначається середнім з отриманих результатів , тобто у=13 078нм3. Середнє значення х=12 332 нм3. В об’ємі 13 078 нм3 міститься :
16) Кількість циркулюючого газу. Кількість циркулюючого газу отримуємо як різницю між кількістю наявних після водяного холодильника газів (п.13) та кількістю газів продувки (п.15):
Аміак
25 325-760=24 565 кг або 33 370- 1001=32 368 нм3
Водень
24 307-729=23 577 кг або 272 238-8 172=264 066 нм3
Азот
113 033-3 393=109 640 кг або 90 427-2 715=87 712 нм3
Аргон
31 137-933=30 203 кг або 17 436-523=16 913нм3
Метан
15 835-475=15 360 кг або 22 170-665=21 504 нм3.
17) кількість свіжої азото-водневої суміші , подаваної на синтез . За розрахунком , згідно п.15 , загальний об’єм свіжої авс складає :
150 760+12 332=163 093 нм3
В цьому об’ємі міститься:
Водню
121 162нм3 або 10 818 кг
Азоту
40 365 нм3 або 50 459кг
Аргону
619 нм3 або1 106 кг
Метану
945нм3 або 675 кг.
Крім цього , за умовою , в кожних 8000 нм3 сухих газів міститься 1кг парів води. Відповідно , в 163 093 нм3 міститься 20,4 кг або 25,4 нм3 .
18) Кількість азото-водневої суміші після змішування циркулюючого та свіжого газів:
Аміаку
24 565 кг або 32 368 нм3
Водню
23 577+10 818=34 395 кг або 264 066+121 162=385 228 нм3
Азоту
109 630+50 456=160 086кг або 87 712+40 365=128 077 нм3
Аргону
30 203+1 106=31 309кг або 16 913+ 619=17 533нм3
Метану
15 360 +675=16 035 кг або 21 504+945=22 450нм3
Загальний об’єм газів 585 657 нм3. Крім цього в газі міститься 20,4 кг або 25,4 нм3 парів води.
19) Кількість аміаку , конденсуючогося в колоні. За розрахунком відповідно п.4 вміст аміаку після вторинної конденсації 3.08% об. Для першочергового визначення кількості рідкого аміаку , конденсованого в колоні , допускаємо , що в рідкому аміаку гази не розчиняються . Враховуючи , що об’єм газів , за винятком аміаку , складає 585 657-32 368=553 289 нм3 , знаходимо об’єм залишеного газоподібного аміаку:
Конденсується в рідину:
32 368-17 582=14 785 нм3 або 11 221 кг аміаку
Об’єм залишившихся газів
585 657-14 785 =570 872 нм3
Їхній сумарний парціальний тиск:
290*570 872/585 657=282
( але згідно п.4 конденсація відбувається при 280 атм , тому приймемо 280 атм.)
Парціальні тиски газів (атм.) :
Водню
280*385 228/570 872=188.9
Азоту
280*128 077/570 872=62.8
Аргону
280*17 533/570 872=8.6
Метану
280*22 450/570 872=11
В цих умовах розчинність (в нм3 на 1 000 кг рідкого аміаку ) водню 11.99 , азоту 4.96 , аргону 1.27 метану 2.6 . В 11 221 кг рідкого аміаку розчиниться водню 134 нм3 , азоту 56 нм3 , аргону 14 нм3 , метану 28 нм3. Це близько зі значеннями розчинності , прийнятими в п.14!
Об’єм газів за винятком аміаку та розчинених в рідкому аміаку газів :
570 872-(134+56+14+28)=570 639 нм3
Об’єм газоподібного аміаку :
570 639*3,08/(100-3,08)=18 134 нм3 або 13 762 кг
Конденсується :
32 368-18 134=14 792 нм3 або 11 227кг
Очевидно , що парціальні тиски газів не змінились . Кількість рідкого аміаку змінилось несуттєво і не впливає помітно на об’єм розчинених газів.
Таким чином , виділяються в рідкому вигляді : а)11 227 кг аміаку в якому розчинено ;б)12 кг водню ;в) 70 кг азоту ; г) 25 кг аргону ; д) 20 кг метану.
Крім того , в рідкому аміаку розчинилися всі водяні пари , що потрапили .
-
Кількість газової суміші , поступючої в колону синтеза
Аміаку
24565-11 227=13 338кг або 17 334нм3
Водню
34395-12=34383кг або 385 093 нм3
Азоту
160 086-70=160 016 кг або 128 013 нм3
Аргону
31309-25=31284кг або 17 519 нм3
Метану
16035-20=16 015 кг або 22 422нм3
Порівнюючи отримані дані з результатами розрахунку згідно п.11 , бачимо , що розбіжність не більше 45 нм3 ( по азоту ). Цими розбіжностями нехтуємо оскільки в данних розмірностях вони не суттєві.
21) Загальна кількість товарного аміаку. Зводяногохолодильника виводиться 44 680 кг аміаку, з газів продувки 760 кг, з випарника 11 227 кг ; загальна кількість 56 667 кг за годину.
22) Фактично за годину в колону потрапляє згідно п11 газової суміші 570 672 нм3/год . При об’ємній швидкості 24 000нм3/год м3 нам потрібно 23.8 м3 каталізатору.
23) Виходить з колони газової суміші 496 004нм3
на 1 м3 каталізатора , що дуже близько до прийнятого значення в п3.
3.2 Тепловий баланс
Тепловий ефект реакції утворення аміаку 92.38 кДж/моль. За годину повинно утворитись 56 667 кг аміаку. Це:
З яких виділиться :
Qвиділ= 3333.4*103*92.38=309 335 153кДж тепла
Оскільки за годину через колону проходитиме 255 100 кг газу то на 1кг газу припадатиме тепла:
309 335 153/255 100=1212 кДж/ кг.
Ентальпія АВС при 200 оС 4750 кДж/кг. Поглинувши тепло , ентальпія збільшиться:
4750+1212=5962 кДж/кг,
Що при вмісті аміаку 18%об. відповідає близько 675 оС, що неприпустимо для каталізатора.
Нагрів поступаючої АВС від 190о до 200о С на шляху до теплообмінника поглине:
Qпогл1=m*∆i1=255 100*(4750-4700)=12 755 000 кДж
Де 255 100-маса свіжого циркулюючого газу (АВС),кг/год; 4750 та 4700 –ентальпії АВС (3% об. аміаку) при 200о та190о відповідно. Залишається:
Qзал1 =309 335 153-12 755 000=296 580 154 кДж тепла.
Оскільки реакційна АВС на вході в каталізатор повинна мати температуру 470оС , то для її нагріву від 200 до 470оС в теплообміннику потрібно:
Qпогл 2=m*∆i2=255 100*(5700-4750)=242 345 000 кДж тепла.
Залишається :
Qзал2 =296 580 153-242 345 000=54 235 153 кДж тепла,
з яких на 1кг циркулюючого за годину газу припадає:
Ізалиш=Qзал2/mцирк=54 235 153/255 100=212 кДж/кг А
Оскільки байпас потрібно подавати після 1, 2 , 3 то цю масу необхідно збільшити втричі і загальна маса циркулюючого газу ,що походитиме через холодний бай пас становитиме :















