179807 (628391), страница 3
Текст из файла (страница 3)
Коефіцієнт автономії, що характеризує рівень платоспроможності комбінату, вище нормативного, а його динаміка стосовно 2000 р. свідчить про розширення ділової активності комбінату.
Та обставина, що чорні метали залишаються основним конструкційним матеріалом, дозволило чорної металургії в 90-і роки вийти на якісно новий рівень розвитку. У найближчій перспективі у виробництві і споживанні стали будуть збережені тенденції, що сформувалися. Для ведучих країн Заходу значну роль буде грати такий фактор, як зниження металоємності виробництва. У зв'язку з цим, можна екати деякого скорочення питомої ваги галузі у світовому господарстві. Однак, у багатьох країнах зі швидко розвивається індустрією (серед них особливо виділяються Корея, Туреччина, Таїланд, Мексика, Малайзия), продовжується абсолютний ріст споживання чорних металів, а безумовне лідерство в темпах росту збереже Китай.
На ринку чорних металів ведучу роль грає цінова конкуренція. Звідси, найважливішим фактором конкурентноздатності є витрати на виробництво. Високий рівень трудових і матеріальних витрат відображає технологічну відсталість металургійного підприємства. Так, через відсутність технології безупинного лиття заготівель на ВАТ «Запорожсталь» на випуск однієї тонни прокату витрачається сталі на 20 % більше, ніж у Японії.
Важливим фактором цінової конкурентноздатності промисловості України є дешева робоча сила (частка заробітної плати на комбінаті «Запорожсталь» складає 6% від загальних витрат). Але ця перевага має тимчасовий і нестійкий характер. За деякими оцінками, чорна металургія України може зберегти визначені цінові переваги за рахунок цього фактора ще 5-7 років.
В даний час комбінат «Запорожсталь», одержавши економічну самостійність, в умовах скорочення внутрішнього споживання активізував пошуки нових ринків збуту. Це обумовило задачу вживання заходів по підвищенню якості окремих видів металлопродукции з обов'язковою сертифікацією на відповідність міжнародним стандартам. Проведені технічні заходи, лібералізація зовнішньої торгівлі, розширення зовнішнього ринку, включення в число імпортерів країн Південно-Східної і Центральної Азії, де продукція ВАТ «Запорожсталь» має досить високу конкурентноздатність, дозволили значно збільшити обсяги експорту металлопродукции комбінату в умовах внутрішнього споживання, що скоротився в останні роки.
За 2001р. загальний обсяг виробництва комбінату склав $ 699 млн. У тому числі: внутрішній ринок - $ 219 млн.; країни СНД - $ 44 млн.; далеке зарубіжжя - $ 436 млн. З країн ближнього зарубіжжя найбільшу питому вагу займають Росія і Білорусія. Основними споживачами серед країн далекого зарубіжжя з'явилися Китай, Туреччина, Таїланд.
У той же час, вітчизняні трубні заводи як і раніше випробують утруднення по забезпеченню свого виробництва штрипсом. Зацікавлені в запорізькому рулоні і виробники зварених труб у країнах СНД, у першу чергу в Росії. Як видно, постачання рулону на трубні заводи “Запорожсталь” буде нарощувати.
За даними «Metal Bulletin» від 12 березня 2002 р., частка ВАТ «Запорожсталь» серед приблизно 100 найбільших виробників чорних металів склала в 2000 р. 0.45%, а в 2001 р. – 0.55%.
В даний час не існує стійких тенденцій у світовій чорній металургії, що могли б істотно змінити зазначену частку продукції комбінату. Можна прогнозувати, що в найближчі роки вона залишиться незмінною на рівні 0.5%.
Поточний рівень цін на липень 2002р. для країн далекого зарубіжжя (у дол. США за 1 МТ)
| ВАТ «Запорожсталь» 1 | Туреччина2 | Китай3 | Західна Європа4 | |
| Чавун | 115 | немає зведень | немає зведень | немає зведень |
| Горячекатані рулони | 190 - 235 | 245 - 255 | 210 - 215 | 270 – 300 |
| Горячекатаний лист | 195 - 210 | немає зведень | немає зведень | 360 - 370 |
| Холоднокатані рулони | 260 - 270 | 345 - 355 | 290 - 300 | 380 - 420 |
| Холоднокатаний лист | 248 - 255 | немає зведень | немає зведень | немає зведень |
| 1 – для всіх базисів постачань; 2 – FOB турецький порт, турецького виробництва; 3 – CAF китайський порт, виробництва країн СНД; 4 – FOB західноєвропейський порт, виробництва країн ЄС | ||||
Варто звернути увагу на те, що якість металопродукції ВАТ «Запоріжсталь» не є аналогічним тому, що виробляється в країнах ЄС, зокрема, по параметрах прокатки, якості поверхні, упакуванню й ін.
За 5 місяців 2002 року комбінат “Запоріжсталь” експортував 793 тис. тонн прокату, що на 13% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Майже 94% експорту заводу – постачання в країни далекого зарубіжжя. Постачання прокату в країни СНД у поточному році практично не змінилися і склали за 5 місяців близько 50 тис. тонн. 40% з цієї кількості (майже 20 тис. тонн) – постачання в Росію. Не набагато менше, ніж у Росію комбінат експортує прокату в Білорусію.
У червні експортні ціни підприємства істотних змін не перетерпіли. На липень комбінат декларує наступні базові ціни:
Продукція $/т, СРТ порти $/т, DAF границя
Чорного моря України
Г/до лист 200-205 205-210
Г/до рулон 195-200 200-205
Х/до лист 270-275 270-275
Х/до рулон в експортної
упакуванню 280-285 280-285
Підводячи підсумок аналізу ринків збуту продукції ВАТ «Запорожсталь» і їхніх перспектив, можна зробити наступні висновки:
-
перспективи розвитку комбінату сприятливі, тому що споживання сталевої продукції у світі повинне зрости (за прогнозами до 800 млн. тонн у 2005 році);
-
розширивши кооперацію з провідними закордонними компаніями, ВАТ «Запорожсталь» може закріпити позиції на освоєних ринках, а також на ближнім зарубіжжі при відновленні зв'язків із країнами СНД;
-
збільшити обсяги збуту на внутрішньому ринку України в зв'язку з розвитком вітчизняного машинобудування, що намітився.
4. Характеристика проекту реконструкції з метою організації виробництва автомобільного листа
Актуальність проекту визначається відсутністю виробництва в Україні автомобільного листа, що відповідає сучасним вимогам по його якості.
Проект реконструкції розроблений Українським державним інститутом по проектуванню металургійних заводів «УКРГіПРОМЕЗ» разом з комбінатом «Запоріжсталь».
Проект спрямований на організацію виробництва холоднокатаного автомобільного листа товщиною 0.4 – 2.0 мм із нестаріючої низкоуглеродистої стали, у кількості 300 тис. тонн у рік, замість імпортованого.
Обсяг очікуваного випуску автолиста в результаті реалізації інвестиційного проекту складе:
| Найменування | Обсяг (тис. т) | Ціна ($ за 1 тонну) | Сума ($ млн.) |
| Холоднокатаний лист наступних категорій: | |||
| ВОСВ | 150 | 540 | 81.0 |
| ОСВ | 90 | 540 | 48.6 |
| СВ | 30 | 480 | 14.4 |
| ВГ | 30 | 480 | 14.4 |
| УСЬОГО: | 300 | 158.4 |
Проектом передбачається закупівля по імпорті й установка нового реверсивного стану холодної прокатки 1700, замість діючого стану 1200, реконструкція термічного відділення з установкою блоку нових колпакових печей (18 стендів) для отжигу у водневій атмосфері.
Установка цього устаткування в цеху холодної прокатки № 1 дозволить робити автолист необхідної якості по геометричних розмірах, групі обробки поверхні, групі витяжки.
Закупівля стану 1700 і блоку колпакових печей намічається по імпорті.
Загальна вартість закупівлі й установки стану і печей з комплексом необхідного устаткування (вальцешлифовальная майстерня, воднева станція) визначена в 157.6 млн. грн. чи 78.8 млн. дол. США.
У зв'язку з відсутністю в комбінату достатніх засобів, фінансування робіт намічається за рахунок залучення інвесторів.
Зазначені капітальні витрати окупляться приростом чистого прибутку й амортизацією за 2.2 року.
Прибуток, що залишається в розпорядженні підприємства (після сплати податків у бюджет) складає 104.6 млн. грн.
Інтегральний ефект за розрахунковий період 13 років (3 роки будівництва і 10 років експлуатації) визначений у 84.2 млн. грн.
Рівень рентабельності реалізації, після завершення реконструкції з установкою нового обладнання, складе 33.0%; майна – 27.5%. Крапка беззбитковості (обсяг реалізації продукції, продаж якої понад це значення буде приносити прибуток підприємству) знаходиться на рівні 16.7%.
4.1. Опис продукції
Найменування продукції – Прокат для автомобілебудування.
Призначення й область використання – Автомобілебудування, машинобудування.
Можливість чи експорту заміщення імпорту – Вітчизняна продукція, замість закуповуваної по імпорті. Конкурентноздатна на внутрішньому і зовнішньому ринках.
Основні характеристики – Холоднокатаний прокат (стрічка) зі сталі 08Ю товщиною 0.5 – 2.0 мм. Прокат має ширину 1000 – 1500 мм, стрічка – 100 –500 мм, з наступними механічними властивостями:
| Найменування прокату | Група витягування | Границя текучості, кгс/мм2 | Тимчасовий опір, кгс/ мм2 | Відносне подовження, % |
| Холоднокатаний прокат (стрічка) зі сталі 08Ю | ВОСВ | не більш 19 | 26 - 33 | 40 – 42 |
| Холоднокатаний прокат (стрічка) зі сталі 08Ю | ОСВ | 20 | 26 - 33 | 36 – 40 |
4.2. Конкурентноздатність продукції
Проведення реконструкції дозволить поліпшити показники якості автомобільного листа як по геометричних розмірах, так і по пластичності:
| Порівнювані показники | До реконструкції | Після реконструкції |
| Подовжня разнотолщинность, мм | не більш 0.16 | не більш 0.03 |
| Поперечна разнотолщинность, мм | 0.04 – 0.16 | 0.02 – 0.06 |
| Відхилення від площини, мм/м | не більш 20 | не більш 4 |
| Граничні відхилення по товщині, мм | 10 | 1 |
| Група витяжки, % | ВОСВ – 0 ОСВ – 80 СВ – 10 ВГ – 10 | ВОСВ – 50 ОСВ – 30 СВ – 10 ВГ – 10 |
Таким чином, після завершення реконструкції якість автомобільного листа за цими показниками буде відповідати світовому рівню.
4.3. Патентна захищеність і авторські права
Технологічні рішення, застосовувані при реконструкції, захищені патентами України:
| Реєстраційний номер патенту | Назва патенту | Автор патенту | Наявність прав використання | Монопольность використання |
| UA8053А | Спосіб виробництва горячекатаной листової сталі методом прямої прокатки | комбінат «Запорожсталь» | монопольне | монопольне |
| 96083143 | Спосіб прокату плоскої заготівлі | комбінат «Запорожсталь» | монопольне | монопольне |
Наявність ліцензії (якщо необхідно) на виробництво продукції – На виробництво автомобільного холоднокатаного прокату з низкоуглеродистой стали ліцензія не потрібно.
Наявність сертифікації якості продукції – Автомобільний холоднокатаний прокат з низкоуглеродистой стали не входить у перелік продукції, що підлягає обов'язкової сертифікації в Україні.















