177327 (627361), страница 3
Текст из файла (страница 3)
Приклад 1.
Визначити міcячну потребу хлібозаводу в борошні, його середній і максимальний запас, якщо період поставки 8 днів, а період зриву поставки 2 дні. Для забезпечення виконання денної програми слід використати 960 кг борошна, причому його втрати становлять 2 %. Протягом місяця хлібозавод працює 25 робочих днів. Розв'язування.
Зmin=Д * Тзрив.пост.=960*1,02*2=979,2*2=1958,4кг.;
Зсер.=Зmin*0,53пот.
Місячна потреба в борошні обчислюється:
979.2 х25=24480кг =24 т 480 кг.
Приклад 2.
Розрахувати коефіцієнт виходу готової продукції і виявити резерви росту випуску продукції за рахунок більш повного використання сировини. Фактична вага сировини, що поступила в виробництво, 840тонн. Вага готової продукції - 315 тонн. Коєфіцієнт виходу готової продукції в попередньому році - 0.350; середній по галузі коєфіцієнт виходу готової продукції - 0.380.
Розв'язування.
Коефіцієнт виходу готової продукції розраховується як відношення ваги готової продукції до ваги сировини:
Із даного розрахунку видно, що в порівнянні із значенням цього коефіцієнта за попередній рік, у звітному році він є вищим на 25 пунктів (0.375-0.350).
3 наявної сировини можна додатково одержати продукції 0.025х840=21 т.
Порівняння цього показника із середньогалузевим дозволяє зробити висновок про те, що досягнутий рівень виходу готової продукції нижчий середньогалузевого на 5 пунктів (0.380-0.375). Якщо б на підприємстві був досягнутий середньогалузевий показник, то вихід продукції збільшився б на: 0.005 х 840 = 4.2 т.
Приклад 3.
Обчислити норматив оборотних засобів у незавершеному виробництві, якщо протягом року буде виготовлено 1000 виробів, собівартість кожного з яких 183 грн. Тривалість циклу виготовлення 9 днів, на його початку затрачається 405 грн.
Розв'язування.
Коефіцієнт наростання затрат Кнз можна обчислити:
Приклад 4.
У звітному році підприємство запланувало виготовити товарної продукції на суму 110 тис.грн. Залишки нереалізованої продукції на складах на початок року складали 20 тис.грн. Фактично обсяг реалізації за рік зріс в порівнянні з плановим рівнем на 3.2 %. Середньорічні залишки нормованих оборотних засобів заплановані в розмірі 2 тис.грн, а фактично склали 1.7 тис.грн.
Встановити суму абсолютного і відносного вивільнення оборотних засобів в результаті прискорення їх оборотності .
Розв'язування.
Абсолютне вивільнення оборотних засобів можна знайти за формулою:
Щоб знайти планову I фактичну тривалість , одного обороту оборотних засоб; в днях, слід знати планову і фактичну кількість оборотів оборотних засобів. А ці величини можна обчислити, знаючи обсяг запланованої (РПпл) і фактичної (РПфакт) реалізації у звітному році.
РПпл = ТПпл + (Гп-Гк)=110+(20-17.5)=112,5 тис грн. РПфакт= 112.5 х1.032=116.1 тис.грн.
Тоді Коб.пл
Відносне вивільнення (в процентах) оборотних засобів можна знайти через відношення денної реалізації продукції по плану і фактично.
Отже, в результаті прискорення оборотності оборотних засобів на 12.04 оборота за рік (68.29-56.25), фактична тривалість одного обороту скоротилась на 1.1 дня, а сума абсолютного вивільнення оборотних засобів склала 0.355 тис.грн. Відносне вивільнення дорівнює 3.1%.
23















