112875 (591198), страница 10
Текст из файла (страница 10)
Тип уроку. Комбінований: узагальнення та систематизація знань; сприйняття та відтворення нового матеріалу; активізація емоційно-чуттєвої сфери учнів; практична творча діяльність; оцінювання учнівських робіт.
Мета уроку.
Навчальна. На підставі усвідомлених спостережень створювати довільні монохромні та поліхромні колірні композиції відповідно до певного емоційного стану. Застосовувати колір та засоби передачі простору для відтворення різних за настроєм явищ природи. Враховувати особливості контрастуючих засобів (статики і динаміки, симетрії та асиметрії). Добиватися рівноваги зображення при асиметричному заповненні площини аркуша.
Виховна. Скласти уявлення про можливості емоційно-виховного впливу творів мистецтва на людину. Спостерігати та висловлювати своє ставлення до краси навколишнього світу засобами образотворчого мистецтва.
Розвивальна. Навчитись бачити художньо-образну сутність об'єктів природи. Розвивати відчуття колористичної цілісності зображуваних об'єктів засобами живопису. Аналізувати сприйняті явища природи та відтворювати свої враження засобами живопису.
Забезпечення уроку. Наочні посібники: спектральне коло кольорів, таблиця теплих, холодних та додаткових кольорів, схема способів передачі простору засобами лінійної і повітряної перспективи та ілюстрації до них, таблиця властивостей кольорів, репродукції картин українського художника Григорія Бодая.
Роздатковий матеріал: картки з визначенням основних понять та термінів образотворчого мистецтва, різнокольорові картки для характеристики учнями власних знань під час опитування.
Технічні засоби: магнітофон, запис весняних голосів птахів та звуків природи, концерт для скрипки з оркестром Вівальді "Пори року".
Художні матеріали: папір формату А-4, гуаш, пензлі.
Хід уроку
Сьогодні на уроці будемо малювати весняний пейзаж. Ви вже зображували природу в різні пори року: восени виконували композицію "Кольори осені", нещодавно, взимку, - "Зимова палітра". Пригадайте основні поняття та терміни образотворчого мистецтва, знання яких допомагає нам у зображенні природи, у відтворенні на аркуші паперу простору та розмаїття кольорів. Як завжди, для відповіді піднімайте картку того кольору, що відповідає вашій впевненості у своїх знаннях: червона - тверді знання, оранжева - сумнівні, зелена - відповідь невідома. Не треба боятися піднімати зелену картку, навпаки, ми всі разом допоможемо кожному зорієнтуватися в певному питанні та здобути необхідні знання.
Хто нагадає нам, що означає слово "пейзаж"?
Учень. Пейзаж - загальний вигляд якої місцевості, краєвид, жанр образотворчого мистецтва, що відтворює картини природи. Пейзажі бувають міські, сільські, гірські, морські, архітектурні, індустріальні та ін.
Скажіть, будь ласка, як називається спосіб, за допомогою якого ми можемо зобразити на площині предмети такими, якими їх бачимо у просторі?
Учень. Перспектива. За допомогою перспективи м можемо відтворити на малюнку уявну зміну розмірів, форм предметів та об'ємність зображення.
Які ви знаєте види перспективи?
Учень. Існують два види перспективи: лінійна і повітряна.
Скажіть, будь ласка, дотримання яких умов необхідне для передачі простору в малюнку.
Учні згадують:
1. Плановість простору - розташування предметів на передньому, середньому, дальньому планах.
Визначення лінії горизонту та однієї точки зору на групу предметів.
Спрямування паралельних ліній, що йдуть углибину, до точки сходу, яка знаходиться на лінії горизонту.
Загородження предметів, що знаходяться далі від спостерігача, предметами, які знаходяться ближче.
Видиме зменшення розмірів предметів з віддаленням їх до лінії горизонту.
6. Відображення явищ повітряної перспективи, що виникли внаслідок того, що товща повітря, через яку ми дивимося вдалину, пом'якшує контури і колір предметів та надає їм відтінків холодних кольорів від голубого до фіолетового.
Погляньмо на другу таблицю і пригадаймо, за яких іще умов змінюється колір об'єктів природи?
Учні.1. На передньому плані кольори яскраві, насичені, далі стають тьмяними: світлі кольори темнішають, темні - світлішають.
2. Світлотіні, окремі деталі зображення є чіткими і контрастними на передньому плані та розпливчатими, розмитими - на дальньому.
Зміна відтінків зелених кольорів у пейзажі: освітлені сонцем - теплі, ті, що в тіні - холодні.
Відображена у воді природа завжди темніша, ніж є насправді. Якщо небо світле, то й вода світла, небо темне - і вода темна.
Ми з вами впевнилися в тому, яку велику роль відіграє колір в зображенні пейзажу та відтворенні на папері його особливостей. А тепер погляньмо на ці три повітряні кульки жовтого, червового та синього кольорів. Хто розкаже нам про ці кольори?
Учень. Це - основні кольори, їх не можна утворити з інших кольорів. А якщо колір цих кульок накладається один на одного, то утворюється новий колір, який називається похідним. Так, наприклад, під час змішування жовтого і червоного кольорів утворюється оранжевий, червоного і синього - фіолетовий, синього і жовтого - зелений.
Правильно. Тепер подивіться, будь ласка, у свій словничок на ту сторінку, де дано зображення кольорів сонячного спектра, тобто веселки, та схеми утворення похідних кольорів. Ви бачите, що навпроти кожного з основних кольорів знаходиться похідний колір, утворений з двох інших основних кольорів. Якщо розташувати основні, похідні кольори та їх відтінки за таким же принципом у колі, зберігши при цьому їх черговість у спектрі кольорів, то утвориться так зване "колірне коло". Це коло, по-перше, можна умовно розділити навпіл: на теплі і холодні кольори, які ми з вами вже вивчали, коли зображали осінь та зиму. Щоб упевнитися в цьому, подивіться, будь ласка, на схему на дошці. По-друге, кожному з теплих кольорів відповідає холодний, а саме: червоному - зелений, оранжево-червоному - синьо-зелений, оранжевому - синій, жовто-оранжевому - фіолетово-синій, жовтому - фіолетовий, зелено-жовтому - червоно-фіолетовий. Ці кольори називаються додатковими. Проаналізуймо властивості додаткових кольорів.
Учні.1. Знаходячись поряд, вони посилюють яскравість, насиченість один одного.
2. Теплі кольори здаються такими, що виступають наперед, а холодні, навпаки, - відступають назад. Тобто теплі кольори стосовно до холодних можна назвати виступаючими, а холодні - відступаючими.
3. Серед відтінків одного кольору найтепліші сприймаються ближче за інших.
4. Кожний з кольорів має безліч відтінків і залежно від того, скільки теплих чи холодних кольорів він має в своєму складі, колір виглядає більше чи менше теплим або холодним.
Звернемося до таблиці із зображеннями пейзажів у різні пори року і подивимося, чи дійсно такі властивості додаткових кольорів можна спостерігати у природі.
Учні обговорюють побачене, аналізують, відтворюють щойно опрацьований теоретичний матеріал.
З'єднавшись в одне гармонійне ціле в картині, кольори створюють певний її колорит, що дуже добре видно в картинах відомого італійського художника Вазареллі.
Демонструючи репродукції, вчитель активізує знання учнів про колорит, як отримані раніше, так і набуті щойно. Крім знайомих уже учням понять про теплий та холодний колорит, їм наводяться приклади монохромного колориту (спокійні наближені кольори) та поліхромного колориту (активні контрастні кольори).
Перед вами репродукції картин відомого українського художника Григорія Бодая. Споглядаючи їх та пригадавши вже набутий вами досвід у зображенні пейзажу, чи можна зробити висновок про те, що за допомогою кольору можна відобразити не тільки стан самої природи, а й настрій людини, її емоції та почуття?
Учні.1. Так, можна. Наприклад: теплий колорит надає малюнку радісного, піднесеного настрою, а холодний - спокою або суму.
Контрастний (поліхромний) колорит - експресивний, емоційний, наче згусток енергії та сили. За його допомогою можна передавати і гнів, і розпач, і піднесення духовних сил, і щастя.
Наближений (монохромний) колорит залежно від того, які кольори в ньому переважають та наскільки активні вкраплення окремих кольорів, може передавати гармонію, злагодженість думок та почуттів.
4. За допомогою кольору можна виразити свій внутрішній світ та передати його глядачам.
Зверніть увагу на те, яку велику роль відіграє освітлення при зображенні, зокрема, весняного пейзажу: яскраве сонячне освітлення надає мажорного контрастного колориту всій роботі, і навпаки, - розсіяне світло виявляє більше холодних відтінків, послаблює насиченість кольорів.
Велике значення мають також такі важливі композиційні засоби виразності, як статика (стан спокою, рівноваги, відсутність руху) та динаміка (стан інтенсивного руху, дії, багатство внутрішньої сили).
Демонстрація зразків.
Необхідним засобом передачі емоційного стану художника є використання ритму (повторення, чергування одних і тих самих елементів певної форми та інтервалів між ними).
Демонстрація зразків.
Треба врахувати також такі композиційні прийоми, як симетрія (пропорційне розташування елементів відносно центру) та асиметрія (невпорядковане розміщення елементів).
Демонстрація зразків.
Підсумуймо тепер усі засоби образотворчого мистецтва, за допомогою яких ми зараз будемо зображати весняний пейзаж і передавати в ньому свої почуття та враження від весни, такої примхливої та мінливої пори року:
Лінійна та повітряна перспективи.
Тепла або холодна колористична гама.
Поліхромний або монохромний колорит.
Освітленість - наближені тони в похмурий день, та різкі світлотіні в сонячну погоду.
Динамічна або статична композиція.
6. Симетрія або асиметрія в розташуванні елементів композиції.
7. Ритмічність лінійних зображень.
А тепер подивіться, будь ласка, на дошку. Там написано назви тем "Весняний пейзаж", "Ранок роду" "Подих весни", "Пролісок прокинувся", "Пташиний переспів", "Свіжий вітерець", "Пісенька весняного струмка", що допоможуть вам пригадати та відобразити саме ті мотиви, які найбільше відповідають вашому сприйняттю весни та настрою, викликаному цією порою року. Адже тоді і той весняний пейзаж; який ви зараз намалюєте, дійсно відобразить ваш емоційний стан та передасть його глядачам.
Починається музичний супровід.
Заплющимо очі та послухаємо веселі голоси птахів, дзвінкі краплі талого снігу з дахів, тремтіти першої весняної квітки. Уявимо собі ніжні зелені паростки трави та молодих листочків, синяву чистого неба. Відчуємо на щоках легкий теплий вітерець, вдихнемо запах вільної від снігу землі. Якщо ви не відчули творче натхнення та бажання малювати, знаєте, які почуття та емоції хочете виразити своїй малюнком - починайте працювати.
У ході роботи вчитель дає дітям необхідні поради та рекомендації.
Після закінчення уроку учні виставлять свої малюнки для обговорення, обміну враженнями. Доцільним тут є позитивне, стимулююче оцінюванні дитячих робіт учителем. Та все ж, обов'язково слід наголошувати на виконанні учнями поставленого завдання уроку, передачі характерних особливостей предметів і явищ; емоційній виразності композиції, виявленні фантазії, уяви; оригінальності задуму культурі роботи з художніми матеріалами.















