148418 (Характеристика газорозподільного механізму)

2016-07-29СтудИзба

Описание файла

Документ из архива "Характеристика газорозподільного механізму", который расположен в категории "". Всё это находится в предмете "транспорт" из , которые можно найти в файловом архиве . Не смотря на прямую связь этого архива с , его также можно найти и в других разделах. Архив можно найти в разделе "контрольные работы и аттестации", в предмете "транспорт" в общих файлах.

Онлайн просмотр документа "148418"

Текст из документа "148418"

Зміст

Вступ

1. Призначення, пристрій і принцип роботи

2. Несправності. Причини, способи визначення і усунення

3. Технічне обслуговування і ремонт

4. Устаткування, інструменти, пристосування і матеріали

5. Техніка безпеки при проведенні ремонтних робіт

Висновок

Список літератури


Вступ

ГРМ — скорочення від «газорозподільний механізм». Механізм розподілу впускання горючої суміші і випуску відпрацьованих газів в циліндрах двигуна внутрішнього згорання. Здійснюється шляхом відкриття і закриття впускних і випускних клапанів циліндрів за допомогою розподільного валу і кулачкового механізму. Розподільний вал має жорстку синхронізацію обертання з колінвалом, реалізовану за допомогою зубчато‑ремінної або ланцюгової передачі. Як правило, на високофорсованих двигунах обрив або прослизання ременя ГРМ або ланцюга ГРМ призводить до виходу двигуна з ладу.

В даний час на ринку присутні різні двигуни з системами зрушення фаз газорозподілу.

VTEC — технологія фірми Honda. Регулювання полягає у використанні для регульованого клапана 2 кулачків.

VVT-i — технологія фірми Toyota. Регулювання виробляється поворотом розподільного валу відносно його ведучої зірочки.

Valvetronic — технологія фірми BMW. Регулювання висоти підйому клапанів за рахунок зміни положення осі обертання коромисел.

Розрізняють одно- і двохвальні ГРМ, залежно від кількості розподільних валів в голівці блоку циліндрів. У одновальному ГРМ (SOHC-single overhead camshaft) — один вал. У двохвальному (DOHC — double overhead camshafts) - відповідно два. Це зокрема означає, що V-подібний або опозиційний двигун має два або чотири розподільні вали.


1. Призначення, пристрій і принцип роботи

Газорозподільні механізми розрізняють по розташуванню клапанів в двигуні. Вони можуть бути з верхнім (у голівці циліндрів) і нижнім (у блоці циліндрів) розташуванням клапанів. Найбільш поширений газорозподільний механізм з верхнім розташуванням клапанів, що полегшує доступ до клапанів для їх обслуговування, дозволяє отримати компактну камеру згорання і забезпечити краще наповнення її горючою сумішшю або повітрям.

Газорозподільний механізм складається з:

  • розподільного валу;

  • механізму приводу розподільного валу;

  • клапанного механізму.

Роботу газорозподільного механізму розглянемо на прикладі двигуна з V-подібним розташуванням циліндрів.

Розподільний вал знаходиться в "розвалі" блоку двигуна, тобто між його правим і лівим рядами циліндрів, і приводиться в обертання від колінчастого валу через блок розподільних шестерень. При ланцюговому або ремінному приводі обертання розподільного валу здійснюється за допомогою відповідний ланцюгової або зубчастої ремінної передачі.

При обертанні розподільного валу кулачок набігає на штовхач і піднімає його разом з штангою. Верхній кінець штанги натискає на регулювальний гвинт, встановлений у внутрішньому плечі коромисла. Коромисло, провертаючись на своїй осі, зовнішнім плечем натискує на стержень клапана і відкриває отвір впускного або випускного клапана в голівці циліндрів строго відповідно до фаз газорозподілу і порядку роботи циліндрів.

Під фазами газорозподіли розуміють моменти початку відкриття і кінця закриття клапанів, які виражаються в градусах кута повороту колінчастого валу відносно мертвих точок. Фази газорозподілу підбирають дослідним шляхом залежно від числа обертів двигуна і конструкції впускання-випускання в залежності від числа обертів двигуна і конструкції впускних і випускних патрубків. Заводи, що виготовляють дані механізми вказують фази газорозподілу для своїх двигунів у вигляді таблиць або діаграм.

Правильність установки газорозподільного механізму визначається по встановлених мітках, які розташовуються на розподільних шестернях або ведучому шківі блоку циліндрів двигуна.

Відхилення при установці фаз призводить до виходу з ладу клапанів або двигуна в цілому. Постійність фаз газорозподілу зберігається лише при дотриманні теплового зазору, що регламентується, в клапанному механізмі даної моделі двигуна. Порушення величини цього зазору призводить до прискореного зносу клапанного механізму і втрати потужності двигуна.

Для правильної роботи двигуна кривошипи колінчастого валу і кулачки розподільного валу повинні знаходитися в строго певному положенні відносно один одного. Тому при збірці двигуна розподільні шестерні вводяться в зачеплення по мітках, що є на їх зубах: одній — на зубі шестерні колінчастого валу, а інший — між двома зубами шестерні розподільного валу. На двигунах, що мають блок розподільних шестерень, установка їх здійснюється також по мітках.

Послідовність чергування однойменних тактів в різних циліндрах називається порядком роботи циліндрів двигуна, який залежить від розташування циліндрів і конструктивного виконання колінчастого і розподільного валів.

Розподільний вал служить для відкриття і закриття клапанів газорозподільного механізму в певній послідовності згідно з порядком роботи циліндрів двигуна.

Розподільні вали виковують із сталі з подальшою цементацією і гартуванням струмами високої частоти. На деяких двигунах вали відливають з високоміцного чавуну. У цих випадках поверхня кулачків і шийок валу вибілюється і потім шліфується. Для зменшення тертя між шийками і опорами в отвори запресовують сталеві, покриті антифрикційним шаром, або металокерамічні втулки.

Між опорними шийками розподільного валу розташовуються кулачки, по два на кожен циліндр, — впускання і випускний. Окрім цього на валу кріпиться шестерня для приводу масляного насоса і переривника-розподільника і є ексцентрик для приводу паливного насоса.

Шестерні розподільних валів виготовляють з чавуну або текстоліту, ведучу розподільну шестерню колінчастого валу — із сталі. Зуби в шестерень косі, що викликає осьове переміщення валу. Для попередження осьового зсуву передбачений опорний фланець, який закріплений на блоці циліндрів між торцем передньої опорної шийки валу і розподільною шестернею.

У чотиритактних двигунах робочий процес відбувається за чотири ходи поршня або два оберти колінчастого валу. Це можливо, якщо розподільний вал за цей час зробить в два рази менше число обертів. Тому діаметр шестерні, встановленої на розподільному валу, роблять в два рази більшим, ніж діаметр шестерні колінчастого валу.


2. Несправності. Причини, способи визначення і усунення

Стук важелів приводу клапанів. Характерний стук з рівномірними інтервалами, частота його менше будь-якого іншого стуку в двигуні. Заклинювання двигуна з обривом одного або декількох клапанів. Супроводжується деформацією боковин робочої частини важелів, розтріскуванням тарілок клапанів, підрізуванням наполегливих буртів сухарів з боку тильної частини. Можливе зіткнення вихлопних клапанів з днищами поршнів.

а) Самовикручування регулювальних болтів. Не витриманий момент затягування контргайок, перетяжка контргайок.

Відрегулювати клапани. При перетяжці замінити регулювальні болти.

б) Самовикручування регулювальних болтів унаслідок перевищення максимально допустимих обертів двигуна.

Наслідки усунути за рахунок винуватих.

в) Знос кулачків розподілвалу. Робота пари "кулачок-важіль" без зазору. Неякісне регулювання зазору.

Із зворотного боку зношеного кулачка є радіальне освітлення по всій довжині зворотної частини. Замінити розподілвал.

г) Знос кулачків розподілвалу, освітлення із зворотного боку кулачка відсутні, можлива вузька смуга освітлення в краю протилежної частини кулачка - слід роботи важеля з перекосом.

Замінити розподілвал, важелі.

д) Кулачки не зношені. Багатократним регулюванням стук не усувається. Відхилення геометрії кулачка розподілвалу.

Замінити розподілвал, важелі.

Зниження потужності двигуна, низька компресія одного або декількох циліндрів

а) Вифарбовування наплавленого шару тарілки клапана ("прогар" клапана).

Замінити клапани. Сприяючими виникненню дефекту чинниками є відсутність зазору "розподілвал - важіль" в даного клапана і підвищений температурний режим двигуна.

Стук газорозподільного механізму

а) Завищений зазор "регулювальна шайба - кулачок розподілвалу".

Виробити регулювання підбором шайби потрібного розміру.

б) Завищений зазор "зовнішній діаметр регулювальної шайби - діаметр гнізда в штовхачу під шайбу".

Замінити шайбу, штовхач.

в) Знос кулачків розподілвалу і регулювальних шайб.

Замінити розподілвал і регулювальні шайби.

г) Завищений зазор "опорна шийка розподілвалу - підшипник".

Замінити голівку блоку.

д) Різна товщина регулювальної шайби по кругу контакту з кулачком (нерівномірний знос).

Замінити дефектну шайбу.

е) Ограновування (некругла) штовхачів по зовнішньому діаметру, еліптичність.

Замінити штовхач.

ж) Недозатяжка, ослабіння кріплення зірочки приводу розподілвалу. Деформація шпонки зірочки кріплення розподілвалу, пазів шпон зірочки і розподілвалу.

Замінити дефектні деталі.

з) Взаємне торкання пружин при робочому ході клапанів.

Замінити пружини.

и) Знос направляючої втулки клапана.

Замінити втулки.

Обрив клапанів

а) Дефект зварки стержня вихлопного клапана, сторонні включення в матеріалі стержня впускного клапана.

Замінити пошкоджені деталі.

б) Заклинювання, руйнування підшипника водяного насоса. Зріз зубів або скидання ременя приводу розподілвалу з шківів, розузгодження фаз газорозподілу, зіткнення клапанів з поршнями.

Замінити пошкоджені деталі.

в) Обрив ременя приводу розподілвалу.

Замінити пошкоджені деталі.

г) Ослабіння натягнення ременя приводу газорозподільного механізму, збій фаз газорозподілу.

Замінити пошкоджені деталі.

Примітка. В разі задиру (зносу) блоку циліндрів крильчаткою водяного насоса при руйнуванні підшипника блок циліндрів заміни не вимагає, оскільки водяний насос має високу продуктивність, при заміні лише водяного насоса характеристики роботи системи охолоджування не порушуються.

Знос ексцентрика приводу бензонасоса

а) Засмічення маслоканала заднього підшипника розподілвалу.

Продути маслоканали, замінити розподілвал і штовхач бензонасоса.

б) Не досвердлює маслоканал заднього підшипника розподілвалу.

Замінити розподілвал, штовхач бензонасоса і голівку блоку циліндрів.


3. Технічне обслуговування і ремонт

Заміна ременя приводу газорозподільного механізму (ГРМ) на двигунах ВАЗ-2110

ПОРЯДОК ВИКОНАННЯ

Знімаємо ремінь приводу генератора.

Ключем "на 10" викручуємо болти передньої кришки ГРМ: два збоку і один в центрі.

Знімаємо кришку ГРМ.

Знімаємо праве колесо і пластиковий щиток моторного відсіку.

Ключем "на 19" провертаємо колінчастий вал за годинниковою стрілкою за болт кріплення шківа до поєднання мітки на зубчастому шківі розподільного валу з настановним вусиком на задній кришці приводу ГРМ.

Знявши гумову заглушку у верхній частині картера зчеплення переконуємося, що риски на маховику розташована напроти прорізу кришки картера зчеплення. Така розташована риски на маховику двигуна при знятій коробці передач і голівці блоку циліндрів.

Фіксуємо колінчастий вал від провертання, вставивши через отвір в картері зчеплення викрутку між зубами маховика.

Відвертаємо болт кріплення шківа приводу генератора.

Знімаємо шків приводу генератора.

Ключем "на 17" ослабляємо гайку кріплення натяжного ролика.

Повертаємо натяжний ролик в таке положення, при якому ремінь буде максимально ослаблений.

Знімаємо ремінь ГРМ.

При заміні натяжного ролика відвертаємо гайку його кріплення і знімаємо ролик з шпильки.

Під роликом встановлена дистанційна шайба.

Встановлюємо ремінь приводу ГРМ в зворотній послідовності. Надіваємо ремінь на шків колінчастого валу. Потім надіваємо ремінь на шків насоса охолоджуючої рідини і заводимо за натяжний ролик. Надіваємо ремінь на шків розподільного валу.

Вставивши викрутку між двома гвинтами або стержнями діаметром 4 мм, встановленими в отвір натяжного ролика, і повертаючи ролик проти годинникової стрілки, натягуємо ремінь.

Затягуємо гайку кріплення натяжного ролика.

Завертаємо на місце болт кріплення шківа приводу генератора і голівкою "на 19" провертаємо за болт колінчастий вал на два звороти за годинниковою стрілкою.

Перевіряємо, чи збігаються мітки колінчастого і розподільного валів.

При знятому шківі приводу генератора положення колінчастого валу зручно контролювати по спів паданню міток на зубчастому шківі колінчастого валу і кришці масляного насоса.

Свежие статьи
Популярно сейчас
Как Вы думаете, сколько людей до Вас делали точно такое же задание? 99% студентов выполняют точно такие же задания, как и их предшественники год назад. Найдите нужный учебный материал на СтудИзбе!
Ответы на популярные вопросы
Да! Наши авторы собирают и выкладывают те работы, которые сдаются в Вашем учебном заведении ежегодно и уже проверены преподавателями.
Да! У нас любой человек может выложить любую учебную работу и зарабатывать на её продажах! Но каждый учебный материал публикуется только после тщательной проверки администрацией.
Вернём деньги! А если быть более точными, то автору даётся немного времени на исправление, а если не исправит или выйдет время, то вернём деньги в полном объёме!
Да! На равне с готовыми студенческими работами у нас продаются услуги. Цены на услуги видны сразу, то есть Вам нужно только указать параметры и сразу можно оплачивать.
Отзывы студентов
Ставлю 10/10
Все нравится, очень удобный сайт, помогает в учебе. Кроме этого, можно заработать самому, выставляя готовые учебные материалы на продажу здесь. Рейтинги и отзывы на преподавателей очень помогают сориентироваться в начале нового семестра. Спасибо за такую функцию. Ставлю максимальную оценку.
Лучшая платформа для успешной сдачи сессии
Познакомился со СтудИзбой благодаря своему другу, очень нравится интерфейс, количество доступных файлов, цена, в общем, все прекрасно. Даже сам продаю какие-то свои работы.
Студизба ван лав ❤
Очень офигенный сайт для студентов. Много полезных учебных материалов. Пользуюсь студизбой с октября 2021 года. Серьёзных нареканий нет. Хотелось бы, что бы ввели подписочную модель и сделали материалы дешевле 300 рублей в рамках подписки бесплатными.
Отличный сайт
Лично меня всё устраивает - и покупка, и продажа; и цены, и возможность предпросмотра куска файла, и обилие бесплатных файлов (в подборках по авторам, читай, ВУЗам и факультетам). Есть определённые баги, но всё решаемо, да и администраторы реагируют в течение суток.
Маленький отзыв о большом помощнике!
Студизба спасает в те моменты, когда сроки горят, а работ накопилось достаточно. Довольно удобный сайт с простой навигацией и огромным количеством материалов.
Студ. Изба как крупнейший сборник работ для студентов
Тут дофига бывает всего полезного. Печально, что бывают предметы по которым даже одного бесплатного решения нет, но это скорее вопрос к студентам. В остальном всё здорово.
Спасательный островок
Если уже не успеваешь разобраться или застрял на каком-то задание поможет тебе быстро и недорого решить твою проблему.
Всё и так отлично
Всё очень удобно. Особенно круто, что есть система бонусов и можно выводить остатки денег. Очень много качественных бесплатных файлов.
Отзыв о системе "Студизба"
Отличная платформа для распространения работ, востребованных студентами. Хорошо налаженная и качественная работа сайта, огромная база заданий и аудитория.
Отличный помощник
Отличный сайт с кучей полезных файлов, позволяющий найти много методичек / учебников / отзывов о вузах и преподователях.
Отлично помогает студентам в любой момент для решения трудных и незамедлительных задач
Хотелось бы больше конкретной информации о преподавателях. А так в принципе хороший сайт, всегда им пользуюсь и ни разу не было желания прекратить. Хороший сайт для помощи студентам, удобный и приятный интерфейс. Из недостатков можно выделить только отсутствия небольшого количества файлов.
Спасибо за шикарный сайт
Великолепный сайт на котором студент за не большие деньги может найти помощь с дз, проектами курсовыми, лабораторными, а также узнать отзывы на преподавателей и бесплатно скачать пособия.
Популярные преподаватели
Нашёл ошибку?
Или хочешь предложить что-то улучшить на этой странице? Напиши об этом и получи бонус!
Бонус рассчитывается индивидуально в каждом случае и может быть в виде баллов или бесплатной услуги от студизбы.
Предложить исправление
Добавляйте материалы
и зарабатывайте!
Продажи идут автоматически
5140
Авторов
на СтудИзбе
441
Средний доход
с одного платного файла
Обучение Подробнее