131229 (Психологія особистості терориста)

2016-07-29СтудИзба

Описание файла

Документ из архива "Психологія особистості терориста", который расположен в категории "". Всё это находится в предмете "психология" из , которые можно найти в файловом архиве . Не смотря на прямую связь этого архива с , его также можно найти и в других разделах. Архив можно найти в разделе "контрольные работы и аттестации", в предмете "психология" в общих файлах.

Онлайн просмотр документа "131229"

Текст из документа "131229"

Тема Психологія особистості терориста

План

Вступ

1. Феномен і реалії сучасного тероризму

2. Психологічний портрет терориста

3. Психологічні основи агресії по Фрейду

Висновок

Список використаних джерел

Вступ

Тероризм і психологія в їх сучасному порозумінні - майже ровесники, з тією різницею, що сто років тому внутрішнім світом терористів-революціонерів займалися письменники.

Лише з розвитком тероризму в Західній Європі в 1970-х роках психологи всерйоз зайнялися описом портрета терориста і стали відпрацьовувати методики допомоги жертвам терактів.

По психології тероризму написані томи, але відповіді на питання, - як з максимальною точністю описати психологічний, а ще кращий фізичний портрет терориста - психологи досіть досконало не можуть.

Психіатри в більшості своїй не рахують людини, готової вчинити самогубний теракт, психічно ненормальним. Але, ще 30 років тому американський психіатр Ентон Купер затверджував, що "з погляду психічної патології немає ніякої різниці між терористом і солдатом"; ці двоє попросту обирають різні "способи досягнення своєї мети із зброєю в руках".

Наведені висновки підтверджують актуальність дослідження в контрольній роботі.

Об'єктом вивчення служить психологічний портрет терориста.

Мета роботи – розглянути об'єкт відповідно до предмету на основі вивченої літератури.

Для досягнення поставленої мети передбачається вирішити наступні задачі

- розглянути феномен і реалії сучасного тероризму

- спробувати досліджувати психологічний портрет терориста і його детермінанти

  • провести дослідження мотивації масових безладів.

1. Феномен і реалії сучасного тероризму

Тероризм сьогодні - багато страшніше, ніж за часів народовольців. Це - щонайпотужніша зброя, інструмент, технологія, що використовуються не тільки в боротьбі проти Влади, але дуже часто - і самою Владою для досягнення своїх цілей.

Тероризм з'являється, коли суспільство переживає глибоку кризу, в першу чергу - криза ідеології і державно-правової системи. В такому суспільстві з'являються різні опозиційні групи - політичні, соціальні, національні, релігійні - для яких стає сумнівною законність існуючої влади і всієї її системи управління. Якщо такі групи дійдуть висновку, що не можуть добитися своїх цілей законним шляхом, вони можуть спробувати досягти бажаного через насильством, тобто шляхом терорру. При цьому моральним виправданням вбивств опозиція буде, зрозуміло, рахувати високу важливість і чистоту своїх цілей1.

На ранніх стадіях тероризм, як у разі "Народної волі" або захоплення бойовиками "Тупак Амару" японського посольства в Перу, найчастіше робили своїм об'єктом безпосередніх істинних або уявних винуватців своїх "бід" - політичних лідерів або представників влади.

Проте, як показує останній перуанський "експеримент", такий тероризм сьогодні мало ефективний: і охорона довкруги посилюється, і чим кінчиться справа, зокрема для самих терористів - неясно, в усякому разі, шанси добитися мети невеликі.

Одночасно терористи швидко усвідомлюють ряд особливостей нашого часу2:

- влада сильно залежить від виборів і, отже, від громадської думки;

- є могутні ЗМІ, падкі до "терористичних сенсацій" і здатні миттєво формувати масову громадську думку;

- люди в більшості країн відвикали від політичного насильства і бояться його.

Тому сьогодні самі ходові і ефективні методи терору - насильство не відносно представників влади, а проти мирних, беззахисних і, що украй важливе, що не мають відношення до "адресата" терору людей, з обов'язковою демонстрацією катастрофічних результатів терору через ЗМІ громадській думці - і лише через нього як через передавальний механізм - лідерам країн. І, нарешті, - пред'явлення через ті ж ЗМІ суспільству і лідерам мотивів терору і умов його припинення3.

Головна умова такого терору - бурхлива реакція ЗМІ. Сучасний терор має полем бою телеекран, і не дарма в таких акціях терористи, перш за все, вимагають не викуп, а тележурналістів. Мета - дія на суспільство, щоб вже воно пред'явило ультиматум своїм лідерам.

Типовий приклад такої технології - Буденновск. Об'єкт атаки - лікарня, пологовий будинок. Добре сплачена істерика в ЗМІ, особливо - НТВ. Мелькаючі на телеекрані заручники, що розказують про "добрих до них терористів". Заяви про те, що Басаєва можна зрозуміти, оскільки "вся сім'я його загинула під російськими бомбами", і взагалі він "борець за свободу свого народу" Шок всієї країни, і Черномирдін, капітулюючий перед вимогами терористів.

При цьому, зрозуміло, ЗМІ ретельно обходять мовчанням, що4:

- демонстровані, тільки що звільнені з рук терористів, люди випробовують "синдром заручника", коли заручники через деякий час починають відчувати себе більш прив'язаними до терористів, ніж до рятувальників;

- "синдром заручника" звичайно випробовують тільки 20% заручників, тобто підбір персонажів для репортажу ведеться цілеспрямовано і на користь терористів, що однозначно говорить про те, на кого в даному випадку працюють ЗМІ;

- Басаєв ще до "загибелі всієї сім'ї під бомбами" сотнями розстрілював беззбройних біженців в Абхазії, а його "загибла сім'я" спокійно загоряє на Кіпрі;

- Буденновськ вибраний тому, що там проходить магістральний газопровід, за безпеку якого Газпром-Черномирдін здасть що завгодно.

Таким чином, в порівнянні з минулим століттям з'являється абсолютно новий елемент тероризму - ЗМІ - як би спеціальний передавальний механізм ("ретранслятор") між терористами і адресатами терору.

Трагедія в Театральному центрі на Дубровці поставила нас перед тією ж проблемою, з якою зіткнулися американці і з якою навряд чи не щодня стикаються ізраїльтяни, - з якісно новою формою тероризму. Те, що злочинці з готовністю і навіть з радістю жертвують власним життям, різко обмежує можливості для профілактики і запобігання подібним злочинам. Спроби зрозуміти мотиви і психологію терористів, пояснюючи це як явища, що мають індивідуальну психопатологічну підоснову або що базуються на якихось певних рисах вдачі, не принесли успіху. Такі спроби робилися і після атаки на Нью-Йорк, і раніше. Їм було присвячено, зокрема, декілька матеріалів "Німецької хвилі"5.

Відомий психологічний експеримент, проведений Стенлі Мілгремом. Мілгрем зумів довести, що найзвичніша людина під впливом авторитету, що визнається за нього, здатна втратити всякі моральні міркування і вчинити найжорстокіші вчинки аж до вбивства. Експеримент був повторений в різних країнах і дав схожі результати. Роботи Мілгрема показали, що психологія не в змозі розробити методи, за допомогою яких можна б було по рисах вдачі або соціальному оточенні обчислити здатних на терористичні акти людей. Нинішній сумний досвід свідчить про те, що певний набір життєвих обставин може перетворити цілком нормальну людину на терориста. Готовність до цього закладена навряд чи не в кожному6.

Але чи можна знайти в людині ті якості, які можуть перешкодити йому підкорятися лідерам і авторитетам, якості, розвиток яких може створити імунітет проти вживання насильства і терору? Подальші експерименти з людьми, що брали участь в дослідженні Мілгрема, показали, що людина втрачає самостійність і знаходить схильність до підкорення в співтовариствах з яскраво вираженими морально-етичними цінностями. Особливості групової поведінки злочинних співтовариств, як правило, важливіші за індивідуальні психологічні риси окремих їх членів.

Учасники актів насильства, організовані в групи для ефективнішого їх планування, повинні бути людьми, здатними без роздумів виконувати будь-які накази. Для цього вони повинні володіти відповідним психологічним складом, або природженим, або придбаним в результаті "промивання мозгу". Індивідууми, готові до несвідомого підкорення, складають групу ризику відносно тероризму.

Тероризм є груповим феноменом, терористичні групи носять сектантський характер, і їх внутрішні взаємозв'язки побудовані на основі ідеологічних або релігійних цінностей. Групова психологія має для їх дій більше значення, ніж індивідуальна. Тому дії однієї частини групи або одного її члена можна зрозуміти тільки у взаємозв'язку зі всіма іншими частинами групи. Угрупування цілком відповідає інтересам тих, хто її формує.

Німецький соціолог Роберт Міхельс сформулював так званий "залізний закон олігархії": в будь-якій добровільній організації рано чи пізно обов'язково утворюється правляча верхівка, яка захопить владу і прагнутиме утримувати її вічно. Олігархія стане переслідувати тільки особисті інтереси, а організація - їх задовольняти7.

Можна розповсюдити дію цього закону на суспільство в цілому. Як правило, та частина соціуму, яка якнайбільше страждає з голоду і бідності, а значить, найбільш агресивна, формує олігархію і нав'язує всій групі свої порядки. Найрішучіший її очолює. Саме фігура вождя визначає рівень згуртованості і характер всього співтовариства незалежно від його розмірів.

Угрупування - терористичне або кримінальне - спочатку добровільна організація. Її об'єднання і формування олігархії відбувається поступово. На першій стадії кожний вольний самостійно вирішувати, чи залишатися йому в угрупуванні, на другій спостерігає, як народжується олігархія, на третій рішення ухвалює тільки верхівка. Вийти з лав організації за власним бажанням вже неможливо. Для групи важливо мати на потрібному місці потрібну людину. На вершині ієрархії стоїть керівник організації, який є недоторканною святинею і постійно піклується про зміцнення свого авторитету.8

Інша сторона психологічного феномена тероризму - сприйняття терористів нетеррорістамі. Біля частини людей, що не мають ніякого відношення до тероризму, він викликає страх, ненависть, відторгнення, але деякі таємно схвалюють теракти. Єдине значення самогубного теракту - демонстрація власної влади ціною саморуйнування. За це обіцяно перебування в раю. В такій убивчій самоотреченності нетерроріст бачить найрадикальнішу форму протесту проти несправедливості суспільного пристрою або індивідуальних бід.

Проте терористами-камікадзе не народжуються. Ними стають в результаті дії певних соціально-політичних чинників, хворобливого особистого життєвого досвіду і групової динаміки. Можливо, знаходячись в іншому соціальному і політичному оточенні, ці люди вибрали б для себе інший життєвий шлях.

Питання про запобігання терористичним актам з боку шахідів гостро встало, після руйнування Всесвітнього торгового центру в Нью-Йорку. Практично захисту від терористів-самовбивць немає.

2. Психологічний портрет терориста

Психологи і психіатри досягли успіху, в описах різних типів осіб людей, що вдаються до тероризму.

Так, психіатр Джералд Пост на основі безлічі досліджень розрізняє серед терористів два типи особи: "анархіст-ідеолог" і "націоналіст-сепаратист"9.

"Анархіст-ідеолог" в дитинстві, як правило, стає жертвою серйозних сварок між батьками, і це приводить його до бунту проти сім'ї, перш за все проти батька. Оскільки батьки часто ототожнюються з відданістю існуючому політичному порядку, бунт проти батька легко перетворюється на бунт проти держави.

Що ж до "націоналіста-сепаратиста", то він, на думку Поста, у принципі не виступає проти влади власної держави; його діями "керує бажання підняти бунт проти зовнішніх ворогів".

У дитинстві "терорист, що володіє цим типом особи, співчував батькам і слухався їх", затверджує Джералд Пост в своєму дослідженні.

Хто ж стає терористом?

Показово, що саме слово "слухняний" так часто згадують родичі бомбістов самовбивць і в Росії, і на Близькому Сході.

Ці і багато інші знання, засновані на дослідженнях членів "Червоних бригад", "Фракції червоної армії", "Тигрів звільнення Таміл і Лама" і численних палестинських екстремістських угрупувань допомагають фахівцям у ряді випадків запобігати трагедіям.

Але самі психіатри, наприклад доктор Зєєв Вінер з клініки Тель-Авіва, визнають, що їх наука не в силах вирішити задачу цілком.

"З погляду психології або психіатрії не існує єдиного портрета потенційного терориста. Це значить, що рішення проблеми лежить не в області психології або психіатрії, а набагато глибше. Ми повинні обернути свій погляд на політику і поставити питання, що мотивує тих, хто йде на теракт. І хоча спецслужбам вдається іноді запобігати терактам, виходячи з наших знань і досвіду, переоцінювати їх не треба", - говорить доктор Вінер.

Для психології найважливіший інструмент дослідження - статистика. Події в світі, як це ні трагічне, дають все більше для неї матеріалів. Віруючим у всемогутність науки залишається лише сподіватися на те, що це зробить відповідь лікарів на питання "хто стає терористом" більш визначеним.

Серед учених, що присвятили себе вивченню даної проблеми виділяється американець Марк Сейджман, обтяжений всілякими науковими регаліями. Він доктор медицини і доктор філософії, член впливової Американської психіатричної асоціації. І ще він колишній співробітник ЦРУ. Як представник розвідки пан Сейджман контактував з моджахедами в Пакистані в 1987-1989 роках. Сьогодні він консультує американську адміністрацію з питань боротьби з тероризмом. На лекціях Марка Сейджмана з психології тероризму, де він оспорює традиційні уявлення про це явище, практично завжди аншлаг. Займатися даною проблемою Марк Сейджман став після терористичної атаки на США 11 вересня 2001 року, задавшися простим людським питанням: невже Америку атакували ті милі люди, яких він знав особисто по Пакистану? Спочатку доктор вивчив особі 19 учасників руйнування Всесвітнього торгового центру, потім створив базу даних на 500 відомих терористів, об'єднавши їх в салафійськую терористичну мережу (салафізм – деалістічнє прагнення до ісламу часів Пророка). Дані черпал головним чином із слідчих і судових справ - там факти багато разів перевіряються. Іноді - з наукових публікацій.

Як психіатр Марк Сейджман спробував знайти щось загальне в терористах. Перш за все він знайшов утопічне прагнення створити ісламську державу від Середземного моря до Філіппін. Цей порив історично пояснимо. В ХV столітті людство розвивалося так, що в ХХ повинна була превалювати ісламська цивілізація. Але Європа внесла істотні корективи, відсунувши Схід на другий план. І ось в ХХ столітті з'явилися люди, чиє латентне відчуття «несправедливості» знайшло вихід в бажанні мусульманського відродження, що захлеснуло. Як метод було вибрано скидання світської влади. І такі спроби, як відомо, траплялися не в одній східній країні. Десь перевороти не вдалися, і тому свій погляд салафісти обернули на Європу, яка підтримувала світську владу в ісламських державах. А в 1996 році Усама Бен Добрий призвав і до війни проти США.

Свежие статьи
Популярно сейчас
Зачем заказывать выполнение своего задания, если оно уже было выполнено много много раз? Его можно просто купить или даже скачать бесплатно на СтудИзбе. Найдите нужный учебный материал у нас!
Ответы на популярные вопросы
Да! Наши авторы собирают и выкладывают те работы, которые сдаются в Вашем учебном заведении ежегодно и уже проверены преподавателями.
Да! У нас любой человек может выложить любую учебную работу и зарабатывать на её продажах! Но каждый учебный материал публикуется только после тщательной проверки администрацией.
Вернём деньги! А если быть более точными, то автору даётся немного времени на исправление, а если не исправит или выйдет время, то вернём деньги в полном объёме!
Да! На равне с готовыми студенческими работами у нас продаются услуги. Цены на услуги видны сразу, то есть Вам нужно только указать параметры и сразу можно оплачивать.
Отзывы студентов
Ставлю 10/10
Все нравится, очень удобный сайт, помогает в учебе. Кроме этого, можно заработать самому, выставляя готовые учебные материалы на продажу здесь. Рейтинги и отзывы на преподавателей очень помогают сориентироваться в начале нового семестра. Спасибо за такую функцию. Ставлю максимальную оценку.
Лучшая платформа для успешной сдачи сессии
Познакомился со СтудИзбой благодаря своему другу, очень нравится интерфейс, количество доступных файлов, цена, в общем, все прекрасно. Даже сам продаю какие-то свои работы.
Студизба ван лав ❤
Очень офигенный сайт для студентов. Много полезных учебных материалов. Пользуюсь студизбой с октября 2021 года. Серьёзных нареканий нет. Хотелось бы, что бы ввели подписочную модель и сделали материалы дешевле 300 рублей в рамках подписки бесплатными.
Отличный сайт
Лично меня всё устраивает - и покупка, и продажа; и цены, и возможность предпросмотра куска файла, и обилие бесплатных файлов (в подборках по авторам, читай, ВУЗам и факультетам). Есть определённые баги, но всё решаемо, да и администраторы реагируют в течение суток.
Маленький отзыв о большом помощнике!
Студизба спасает в те моменты, когда сроки горят, а работ накопилось достаточно. Довольно удобный сайт с простой навигацией и огромным количеством материалов.
Студ. Изба как крупнейший сборник работ для студентов
Тут дофига бывает всего полезного. Печально, что бывают предметы по которым даже одного бесплатного решения нет, но это скорее вопрос к студентам. В остальном всё здорово.
Спасательный островок
Если уже не успеваешь разобраться или застрял на каком-то задание поможет тебе быстро и недорого решить твою проблему.
Всё и так отлично
Всё очень удобно. Особенно круто, что есть система бонусов и можно выводить остатки денег. Очень много качественных бесплатных файлов.
Отзыв о системе "Студизба"
Отличная платформа для распространения работ, востребованных студентами. Хорошо налаженная и качественная работа сайта, огромная база заданий и аудитория.
Отличный помощник
Отличный сайт с кучей полезных файлов, позволяющий найти много методичек / учебников / отзывов о вузах и преподователях.
Отлично помогает студентам в любой момент для решения трудных и незамедлительных задач
Хотелось бы больше конкретной информации о преподавателях. А так в принципе хороший сайт, всегда им пользуюсь и ни разу не было желания прекратить. Хороший сайт для помощи студентам, удобный и приятный интерфейс. Из недостатков можно выделить только отсутствия небольшого количества файлов.
Спасибо за шикарный сайт
Великолепный сайт на котором студент за не большие деньги может найти помощь с дз, проектами курсовыми, лабораторными, а также узнать отзывы на преподавателей и бесплатно скачать пособия.
Популярные преподаватели
Нашёл ошибку?
Или хочешь предложить что-то улучшить на этой странице? Напиши об этом и получи бонус!
Бонус рассчитывается индивидуально в каждом случае и может быть в виде баллов или бесплатной услуги от студизбы.
Предложить исправление
Добавляйте материалы
и зарабатывайте!
Продажи идут автоматически
5076
Авторов
на СтудИзбе
455
Средний доход
с одного платного файла
Обучение Подробнее